9. marca, 06:10

Zoznam 150 proruských propagandistov ako Potemkinova dedina

Zoznam 150 proruských propagandistov ako Potemkinova dedinaIlustračné foto: Sue Kellerman/flickr.com

Pred niekoľkými dňami sa na internete objavil 150-členný zoznam takzvaných ruských propagandistov aktívnych na Slovensku, ktorý bol vytvorený spoločnosťou Gerulata Technologies. Bezprostredne po tom o ňom informovalo hneď niekoľko veľkých médií. Podľa predstáv Michala Trnku, šéfa firmy a syna spoluzakladateľa spoločnosti ESET, by tento výpočet mohol pomôcť aj štátnym orgánom, ktoré majú po novom v rukách nástroj na rýchle blokovanie webov. Zaujímala nás metodika zberu dát a spôsob vyhodnocovania toho, kto je a kto nie je proruský. Pýtali sme sa preto priamo Gerulaty.

Akosi priľahko sa v posledných týždňoch označujeme za zradcov, propagandistov či agentov, či už na bilboardoch, alebo v analytických článkoch. Štandard odsúdil smerácke bilbordy aj označovanie vládnych poslancov za zradcov, teraz sme sa pozreli na zoznam 150 proruských webov. Položili sme napríklad autorom zoznamu otázku, či skúmali skutočnosť, že pri šírení údajných proruských naratívov niekto klame alebo hovorí pravdu.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v strede minulého týždňa v tieni vojny na Ukrajine rozhodol o zablokovaní spravodajského portálu Hlavné správy. Danú právomoc získal schválením novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, o ktorej poslanci parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní rozhodli expresne rýchlo len niekoľko dní predtým.  

Web s miliónmi návštev mesačne najprv padol bez udania dôvodu. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) neskôr na Facebooku uviedol, že verdikt súvisí s článkami o afrických a blízkovýchodných migrantoch prichádzajúcich z Ukrajiny. Prispievateľka Hlavných Správ Jana Tutková politikovi odpovedala v blogu, v ktorom ponúkla svoju verziu príbehu.

Hoci doplatili Hlavné správy na nový dočasný inštitút blokovania ako prvé, podľa všetkého zďaleka nebudú posledným webom. Už vopred to avizoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Kádrovanie sa začalo a svetlo sveta už uzreli prvé rôznorodé zoznamy ďalších jednotlivcov a skupín obviňovaných zo šírenia proruskej propagandy alebo dezinformácií. Ako sme toho svedkami už dlhšie, aktívny nie je len štát a niektoré mimovládky, ale teraz už aj súkromný sektor.

Už koncom februára zverejnila svoj zoznam s desiatkami mien rozdelený na štyri rozličné kategórie Polícia SR, respektíve jej facebooková stránka venovaná hoaxom a podvodom. „Zoznam nie je z taktického hľadiska úplný, niektoré osoby na ňom neboli uvedené zámerne, aby nezistili, že sa proti nim začalo konať,“ dodali správcovia.

Trnkov zoznam a nadštandardné promo

Len krátko na to svoj zoznam zverejnila aj pomerne mladá spoločnosť Gerulata Technologies, za ktorou stojí Michal Trnka, syn spoluzakladateľa antivírusovej spoločnosti ESET Miroslava Trnku. Firma, ktorá zrejme cíti bojového ducha, keďže je nazvaná podľa rímskeho vojenského tábora v Rusovciach, napočítala presne 150 škodlivých mien. Celý zoznam bol predstavený v blogu pod názvom Odhalenie ruskej propagandistickej siete na Slovensku.

Trnka sa vyjadril, že cieľom zoznamu je pomôcť „slovenským orgánom a občanom v boji proti kremeľskej propagande počas prebiehajúcej ruskej agresie proti Ukrajine“ a inými slovami tvrdí, že obsahuje tie najdôležitejšie mená.

Zoznam, pri čítaní ktorého možno natrafiť na aktívnych či minulých politikov, alternatívne médiá, facebookové skupiny a stránky či dokonca ruské veľvyslanectvo, záujmové spolky alebo vydavateľstvo, neostal bez odozvy.

Publicita bola obrovská. Písali o ňom domény či subdomény Hospodárskych novín, Televízie JOJ, Aktualít, Plus 7 dní, Refresheru, Start It Upu a všimol si ho aj web O médiách a ďalší. Uvedené zdroje majú publikum, ktoré sa ráta v státisícoch až miliónoch čitateľov.

Tvorcovia textov v týchto médiách a priori iba reprodukovali tvrdenia Trnku s minimom vlastného vkladu. Označených aktérov či nezávislých odborníkov k téme vôbec neoslovili, nepýtali sa ani Gerulata Technologies na dôležité podrobnosti. Práve naopak, tému ešte viac dramatizovali výrazmi ako „dôležité“, „neuveríte, kto je prvý“ alebo „figúrka v rukách ruskej propagandy“. Takže žiadne otázky, žiadne problematizovanie. Naopak, čítanie s porozumením.

Iniciatívu ocenil aj bloger venujúci sa dezinformáciám Jakub Goda, ktorý momentálne pracuje pre prezidentku Čaputovú aj ako expert na hoaxy na ministerstve zdravotníctva. „Na tomto špeciálne cením snahu o metodický prístup, teda nejako to systematizovať, zatriediť a zoradiť. Diky,“ napísal.

Keďže zoznam má podľa Trnku slúžiť aj pre potreby slovenských štátnych orgánov (možno práve NBÚ, ktorý má právomoc takzvané „škodlivé“ weby blokovať) a kredibilitu mu poskytujú viaceré veľké médiá, je veľmi dôležité vedieť, so zreteľom na aké kritéria bol zostavený a aká bola metodika pri jeho spisovaní.

Trnka: Niektorí sú tupí

Trnka ju v zmienenom blogu opísal nasledovne: „Začali sme s ručne anotovaným súborom údajov (väčšinou) Facebook stránok, ktorý vznikol zlúčením našich interných údajov Gerulata Technologies s údajmi od našich partnerov. Použili sme našu technológiu Universe grafov, aby sme objavili ďalších proruských aktérov na základe toho, ako zdieľajú obsah a ako sa koordinujú so zdrojmi zo základného súboru údajov. Tieto dodatočné zdroje tiež manuálne skontroloval náš tím na prítomnosť proruských príbehov“. 

„Potom sme vyhodnotili každý zdroj na základe nasledujúcich troch kritérií: 1. Aktivita – ako aktívny je zdroj a koľko obsahu vyprodukoval za posledný rok. 2. Dopad – koľko interakcií generuje zdroj. 3. Vplyv – ako často sa obsah zo zdroja šíri ďalej do proruskej siete,“ pokračoval.

„Kombináciou týchto troch metrík sme vytvorili hodnotu úrovne hrozby a zoradili všetkých aktérov v zozname do 5 kategórií hrozieb na základe skóre hodnoty hrozby. Táto metodika nehodnotí, nakoľko je zdroj silne proruský. Niektoré pramene sa zameriavajú len na proruské naratívy, pre iné je to len zlomok ich celkového obsahu. Niektorí sú vo svojich vyjadreniach veľmi radikálni, iní sú jemnejší a sofistikovanejší. Niektorí sú tupí a brutálni, iní prezentujú svoje rozprávanie pseudointelektuálnym spôsobom,“ uzavrel.

Pravda či klamstvo? To je nepodstatné!

Keďže použitý jazyk je trochu neurčitý a pre laickú populáciu mimo IT sféry, môže byť aj nezrozumiteľný, Štandard adresoval spoločnosti Gerulata Technologies niekoľko jednoduchých otázok.

Odpovede sú zarážajúce.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.