9. marca, 06:11

Príbeh bieloruskej Nexty. Z malej skupinky vzniklo vplyvné východoeurópske médium. Do žurnalistiky zapojilo masy

Príbeh bieloruskej Nexty. Z malej skupinky vzniklo vplyvné východoeurópske médium. Do žurnalistiky zapojilo masyNa archívnej snímke z 26. marca 2017 bieloruská polícia zatýka novinára Ramana Prataseviča v Minsku. Foto: TASR/AP

Online kanál, médium či televízia? Bieloruská Nexta sa stala zdrojom cenných noviniek a vplyvným informačným kanálom. Na raketový rast jej stačilo sedem rokov. Po protestoch v Bielorusku je užitočná aj počas vojny na Ukrajine.

Bieloruské médium, ktoré pohotovosťou a kvalitou informácií možno porovnať s renomovanými novinami či spravodajskými stanicami. Počas vlaňajších protestov v Bielorusku patril jej kanál na sieti Telegram medzi najsledovanejšie. Vojna na Ukrajine jej prínos len podčiarkla.

Začalo sa to mladíkom Stepanom Putilom, ktorý si spolu s kamarátmi vytvoril kanál na YouTube v roku 2015. Založili rovnomennú hudobnú skupinu Nexta, čo znamená „niekto“ (нехта po bielorusky, aj preto je oficiálna výslovnosť „ňechta“). Hneď ich prvá pesnička mala protirežimový náboj. Volala sa „Niet voľby“, vyzývala na bojkot prezidentských volieb v Bielorusku a uťahovala si z hlavy štátu Alexandra Lukašenka.

Pôvodná partia zakladateľov sa o dva roky rozpadla, odišli do rôznych miest. Kritika režimu v Bielorusku však bola stále aktuálna a začala byť ešte viditeľnejšou, keď začali ľudia protestovať.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.