9. marca, 06:10

Ozveny Port Arthuru alebo ako sa ruské dejiny opakujú

Ozveny Port Arthuru alebo ako sa ruské dejiny opakujúVrak zostreleného lietadla v Kyjeve počas ruskej invázie na Ukrajine. Foto: TASR/AP

V roku 1904 vypukla vojna medzi cárskym Ruskom a Japonskom o to, kto bude mať rozhodujúci vplyv v Kórei a severovýchodnej Číne. Rusi do nej šli s ohromným sebavedomím.

Slovo sebavedomie azda ani nie je na mieste. Výstižnejší by bol pojem arogancia, čo je, žiaľ, vlastnosť, ktorá sa v oných končinách sveta okolo Moskvy pestuje ešte častejšie ako inde. Pre ruských šľachticov onej doby boli Japonci akési žlté poloopice s bambusovými oštepmi, z princípu neschopné postaviť sa Európanom, nieto ešte ruskému impériu. Ruskí dôstojníci sa bavili nad jedným z prvých nemých filmov z Japonska, ktorý ukazoval japonskú kavalériu, ktorá nebola ani schopná udržať rovnú líniu. Takýchto zlých škriatkov predsa ruský medveď musí rozšliapnuť ako zápalkovú škatuľku.

Lenže Japonci nemali dobrú kavalériu, pretože už dávno chápali, že jazdecké vojsko je už v 20. storočí zastarané. Namiesto toho nakupovali guľomety a ostnatý drôt. Japonská kampaň mala svoje chyby, armáda napríklad odmietala poskytovať vojakom pestrú stravu a v dôsledku toho mnohí z nich trpeli chorobou beri-beri [nedostatok vitamínu B, pozn. red.]. Ale proti tej ruskej bola moderná, agilná, dobre logisticky organizovaná. Ruský zmluvný prístav v Port Arthure sa čoskoro ocitol v obkľúčení.

Chyba za chybou

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.