13. marca, 06:35

Ruské kolégium v Ríme so slovenským rektorom malo obrátiť Rusko. Čo je s ním teraz?

Ruské kolégium v Ríme so slovenským rektorom malo obrátiť Rusko. Čo je s ním teraz?Slávne rímske Russicum. Foto: autor

Pápež a medzinárodní kapitalisti plánujú preniknúť na sovietske územie a pripraviť kontrarevolúciu. Takto opísala ruské kolégium v Ríme sovietska propaganda. V slávnom Russicu s fascinujúcou históriou bol prvý rektor Slovák Vendelín Javorka. Narodil sa pred 140 rokmi.

Keď stojíte v úzkej uličke pred budovou Russica v Ríme, neďaleko autobusovej stanice, nepôsobí nijako nápadne. Je to v príkrom kontraste s misiou, ktorú si táto ustanovizeň kedysi vzala za svoju.

Pápežské kolégium Russicum v Ríme má bohatú históriu s výraznou slovenskou stopou a priťahovalo mnohé osobnosti. Jeho cieľom bolo pripraviť katolíckych kňazov pre apoštolát v Rusku a v ruskej diaspóre. Podľa zjednodušenej predstavy slúžilo na obrátenie pravoslávneho Ruska.

Sovietska propaganda obvinila rímskeho despotu (pápeža), že spolu s medzinárodnými kapitalistami plánujú kontrarevolúciu. Títo „banditi, špióni, fašisti a plazy“ sa snažia „preniknúť na sovietske územie“ a vymenili guľomety za katolícky katechizmus, útočila napríklad sovietska tlačovina Bezbožník v článku s názvom Protisovietske machinácie rímskeho pápeža.

Vatikánska ustanovizeň je v čase štúdia tichá a poloprázdna. Jej chodbami s nádhernými maľbami od Leonida Brailovského nás sprevádza súčasný rektor – Poliak a jezuita Wladyslaw Gryzlo. Kým pre nás hľadá knihy o slávnej inštitúcii, zotrváme pred portétom tunajšieho prvého rektora. Vendelín Javorka sa narodil pred 140 rokmi a jeho prísny vzhľad a dlhá brada v podaní maliara, ktorého meno sa nedá rozlúštiť, vzbudzuje rešpekt.

Vendelín Javorka v Russicu. Foto: Bohumil Petrík
(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.