8. marca, 11:43

Matovič chce vyplatiť 13. dôchodky možno už v máji. Hlas vidí riešenie v mimoriadnej valorizácii penzií

Matovič chce vyplatiť 13. dôchodky možno už v máji. Hlas vidí riešenie v mimoriadnej valorizácii penziíIgor Matovič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Vzhľadom na aktuálny výrazný rast cien, ktorý neutícha, navrhuje vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyplatiť 13. dôchodky čo najskôr. Namiesto vianočného obdobia by tak mohli dôchodcovia dodatočnú penziu dostať podľa Matovičových odhadov už v máji alebo júni. Povedal to na utorkovej tlačovej konferencii. So zabezpečením prostriedkov podľa neho nebude problém, je to totiž len posun v čase.

Minister vysvetlil, že skoršie vyplatenie 13. penzií má byť kompenzáciou za časový nesúlad vplyvu dôchodcovskej inflácie na následnú valorizáciu dôchodkov. Zvýšenie dôchodkov sa totiž počíta z dôchodcovskej inflácie z 1. polovice predošlého roka, keďže vlaňajší 1. polrok priniesol rast cien v spotrebnom koši dôchodcov len o 1,3 percenta, na celý tento rok sa im valorizuje dôchodok o totožné percento.

Odhady Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na 1. polrok 2022 hovoria zhruba o 8,3-percentnej inflácii, čo môže byť v konečnom dôsledku viac, ak ceny vytlačí nahor aj súčasný vojenský konflikt na Ukrajine. Preto by sa v roku 2023 mohli valorizovať dôchodky o 8,3 perenta, čo je v priemere mesačne podľa Matovičových počtov o 40 až 50 eur viac.

Podľa Matoviča však štát vníma, že dôchodcovia potrebujú pomoc teraz, a na druhej strane je podľa neho osožnejšie vyplatiť dodatočnú penziu teraz, než na konci roka, teda tesne pred výraznejšou, viac ako osempercentnou valorizáciou dôchodkov.

„Osobne sa nazdávam, že by sme mali zobrať komplet zoznam ľudí, ktorí mali vyplatené 13. dôchodky minulý rok,“ vyhlásil minister s tým, že tento zoznam by sa mal očistiť od zosnulých dôchodcov.

Matovič dúfa, že Čaputová nebude robiť problémy

Vzhľadom na rast výdavkov dôchodcov Matovič „pevne verí, že ani prezidentka Zuzana Čaputová nebude robiť problémy“, ak by sa takýto zákon predkladal v zrýchlenom legislatívnom konaní. To je podľa neho potrebné preto, aby Sociálna poisťovňa mohla rýchlo sprocesovať skoršiu výplatu dôchodkov.

Minister vyzdvihol, že ide len o posun výplaty v čase, systém 13. dôchodkov sa meniť nebude. Ostáva založený na princípe, že najviac dostanú tí, ktorí majú svoje dôchodky najnižšie. Pomôcť by to mohlo zhruba 1,4 milióna ľuďom.

Matovič pritom vyzdvihol, že nejaká forma pomoci sa chystá aj pre ďalšie skupiny ľudí, napríklad pre rodičov samoživiteľov. „Nevieme všetko vyriešiť naraz,“ podotkol minister.

Tomáš: Vyplatenie 13. dôchodkov skôr nie je žiadna pomoc

Skoršie vyplatenie 13. dôchodkov, ktoré navrhuje minister financií Matovič, nie je podľa poslanca a podpredsedu Hlasu-SD Erika Tomáša žiadnou pomocou penzistom, pretože dostanú len to, na čo aj tak mali nárok. Uviedol to v reakcii na utorkovú Matovičovu tlačovú konferenciu.

Erik Tomáš. Foto: TASR/Martin Baumann

„Minister financií oznámil, že dôchodcom v tejto ťažkej dobe nedá nič navyše – čo je nehorázne. Ani sa nečudujem veľkému sklamaniu zo strany predstaviteľov Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS),“ skonštatoval Tomáš s tým, že zdražovanie na Slovensku presiahlo osem percent, pričom dôchodky tento rok narástli len o 1,3 percenta.

Skutočné riešenie vidí Tomáš v mimoriadnej valorizácii dôchodkov, presne v súlade s požiadavkami JDS, teda na úrovni troch percent. „Náš návrh zákona je už v Národnej rade (NR) SR a vyzývame všetkých poslancov bez ohľadu na politické tričko, aby ho podporili,“ uzavrel Tomáš.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.