7. marca, 20:23

EÚ začne skúmať integračné žiadosti Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska

EÚ začne skúmať integračné žiadosti Ukrajiny, Gruzínska a MoldavskaĽudia mávajú s ukrajinskými vlajkami počas protestu proti ruskej invázii na Ukrajine v Istanbule 7. marca 2022. Foto: TASR/AP

Členské krajiny EÚ sa v pondelok – zatiaľ na úrovni veľvyslancov – dohodli, že začnú zdĺhavý proces skúmania ponúk na členstvo, ktoré po ruskej invázii na Ukrajinu predložili Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko. Informuje bruselský spravodajca TASR s odkazom na nemenované diplomatické zdroje EÚ.

Informáciu potvrdilo aj francúzske predsedníctvo v Rade EÚ. O tejto žiadosti sa začalo diskutovať na úrovni veľvyslancov členských krajín pri EÚ (COREPER). Zasadnutia diplomatov sú predprípravou pre neskoršie rokovania na úrovni ministrov alebo šéfov vlád a štátov EÚ.

Veľvyslanci po pondelkovom hlasovaní vyzvali Európsku komisiu, aby pred prípadným oficiálnym udelením štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, Gruzínsku a Moldavsku predložila stanovisko ku každej z týchto troch krajín. Ide o prvý krok v procese rozhodovania, či povoliť novým uchádzačom perspektívu členstva. Eurokomisii však môže trvať aj niekoľko rokov, kým zaujme súhlasné stanovisko.

Potom sú na rade členské štáty, ktoré musia jednomyseľne odobriť štatút kandidátskej krajiny. V prípade súhlasu všetkých 27 členských štátov musia kandidáti odštartovať proces hĺbkových reforiem a medzivládnych konferencií o otváraní a zatváraní prístupových kapitol, čo zvyčajne trvá najmenej desať rokov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.