7. marca, 16:50

Vlastizrada, sabotáž a ohrozenie mieru. Poslanci OĽaNO podávajú trestné oznámenie na Blahu, Harabina a Jakubca

Vlastizrada, sabotáž a ohrozenie mieru. Poslanci OĽaNO podávajú trestné oznámenie na Blahu, Harabina a JakubcaĽuboš Blaha. Foto: TASR/Jakub Kotian

Poslanci Národnej rady (NR) SR z hnutia OĽaNO Kristián Čekovský a Andrej Stančík podávajú trestné oznámenia na osoby vystupujúce na sociálnej sieti pod menami Ľuboš Blaha, Štefan Harabin a Martin Jakubec. Ich vyjadrenia k vojne na Ukrajine môžu podľa nich napĺňať znaky trestných činov vlastizrady, sabotáže, šírenia poplašnej správy, ohovárania či ohrozenia mieru. Informovali o tom v pondelok.

„Keďže ich príspevky na sociálnych sieťach už prekročili hranicu vyjadrenia vlastných postojov alebo názorov a myslíme si, že napĺňajú skutkové podstaty trestných činov, cítime zákonnú a morálnu povinnosť upozorniť na to orgány činné v trestnom konaní,“ vyhlásil Čekovský. Hovorí, že postaviť sa v súčasnej dobe na stranu agresora je nielen šialené, ale musí byť aj trestné. Stančík verí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka bude konať.

Trestné oznámenie sa má týkať napríklad príspevkov na profile s menom Ľuboša Blahu, v ktorých autor obhajuje ruskú agresiu na Ukrajine, viní prezidentku Zuzanu Čaputovú zo šírenia nenávisti voči ruskému národu či zastrašovania jadrovou vojnou. Poslanci hovoria o podozreniach z vlastizrady, sabotáže a šírenia poplašnej správy. Tvrdia, že znenia statusov vzbudzujú obavy, že môže ísť o konanie v spolupráci s cudzou mocou, keďže dané konanie je zjavne v prospech Ruska ako agresora.

Blaha obvinenia odmieta. Pýta sa, či je dezinformáciou, že strana Smer-SD, kde pôsobí, chce mier a dialóg. Podľa svojich slov len upozorňuje na to, že ak SR podporuje zbrojenie Ukrajiny, len predlžuje utrpenie Ukrajincov. „Ak má byť mier ruskou propagandou, tak už naozaj na Slovensku končí zdravý rozum,“ skonštatoval.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.