7. marca, 18:37

O Elyzejský palác zabojuje 12 kandidátov. Zemmoura podporila Maréchalová, neter Marine Le Penovej

O Elyzejský palác zabojuje 12 kandidátov. Zemmoura podporila Maréchalová, neter Marine Le PenovejLe Penovej neter Marion Maréchal podporila Érica Zemmoura. Foto: Zemmour/FB

Prvý marcový týždeň priniesol niekoľko noviniek vo francúzskej prezidentskej kampani. Emmanuel Macron ohlásil kandidatúru, potvrdili sa mená jeho súperov a pokračuje erózia tábora Marine Le Penovej, jej neter podporila jej hlavného rivala Érica Zemmoura.

O Elyzejský palác zabojuje tucet kandidátov. Pred piatimi rokmi ich bolo 11, tentoraz jeden pribudol. Šesť z nich poznáme už z predošlých volieb – prezidenta Macrona, ľavičiara Jeana-Luca Mélenchona, národniarku Marine Le Penovú a trojicu menších kandidátov (Nathalie Arthaud, Nicolas Dupont-Aignan a Jean Lassalle). Favorit je jasný, otázkou je, kto postúpi s Macronom do druhého kola.

Kým na Slovensku potrebuje prezidentský kandidát najmenej 15 podpisov poslancov Národnej rady SR alebo podpisy 15-tisíc občanov, vo Francúzsku to funguje inak. Prezident je tu silnejší a systém uzavretejší. Kandidáti sa na podporu voličov spoliehať nemôžu, musia preukázať 500 podpisov spomedzi celkovo 42-tisíc volených predstaviteľov. Patria medzi nich poslanci a regionálni predstavitelia, ale väčšinu tvoria starostovia a primátori (34-tisíc). Získať ich nie je pre niektorých kandidátov úplne jednoduché.

Čas na odovzdanie podpisov uchádzačom vypršal v piatok. Najväčšie obavy mali protisystémoví kandidáti, teda Éric Zemmour, Le Penová a Mélenchon. Ešte nedávno to vyzeralo, že hranicu 500 podpisov možno neprekonajú.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.