7. marca, 18:20

Putinova katastrofa: Rusi naozaj prehrávajú, strácajú asi 100 strojov denne a vieme to overiť

Putinova katastrofa: Rusi naozaj prehrávajú, strácajú asi 100 strojov denne a vieme to overiťUkrajincami ukoristené ruské tanky. Foto: Internet

Ruská invázia na Ukrajinu ani zďaleka nejde podľa plánov Kremľa. Táto veta už pôsobí ako klišé, ale realita je ešte horšia, ako to ukazujú západné televízie. Tisíce mŕtvych ruských vojakov, miliónové škody na vojenskej technike a zastavený postup. V tomto texte ponúkneme video aj analýzu ruského vojenského experta, ktorý to všetko predpovedal.

Keď patríte medzi pravidelných divákov CNN či BBC, žijete v predstave, že Rusom sa nedarí tak, ako si želali a že to najhoršie (povedané Macronom) je ešte len pred nami. Ukrajinský prezident Zelenskyj aj jeho minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba už niekoľko dní žiadajú Západ (čítaj USA) o vytvorenie bezletovej zóny nad Ukrajinou, hovoria že čelia ruskej genocíde a Rusi sa neštítia nielen „jadrového terorizmu“, ale aj možného bombardovania Odesy. Jedno aj druhé vyhlásil prezident Zelenskyj.

Vytvára to zdanie, že Rusi sú nielen agresorom, ale že stále útočia a sú schopní obsadiť ďalšie ukrajinské územia za cenu obrovských škôd a obetí.

Súčasne s tým pokračuje aj masová utečenecká vlna, najmä žien a detí, od východu až po západ Ukrajiny. Počet utečencov presiahol 1,7 milióna ľudí, odhady hovoria, že číslo môže čoskoro dosiahnuť 4 až 5 miliónov osôb.

Ukrajina skutočne čelí agresii, ostreľovaniu civilných objektov aj mnohým vojenským hrozbám zo strany Ruska. Ak sa ale zameriame iba na stav vojenského frontu, čaká nás úplne opačný dojem: Rusi vojnu prehrávajú.

Nie som v tom nijako unáhlený. Prvýkrát som k tomuto názoru dospel ešte minulý piatok, keď som po hodinách strávených na ruskom Twitteri napísal, že ruské sily sa na Ukrajine blížia k porážke. Tento odhad ani po víkende nedokážem revidovať, naopak, mám pocit, že sa potvrdzuje. Rusi naozaj čelia hrozbe porážky kolosálnych rozmerov. S niečím takým sme sa v dejinách už viackrát stretli. Keď vojensky silnejšie krajiny napadli slabšie a začali viesť krutú vojnu, často ich čakal neúspech a porážka. V tom najľahšom prípade prímerie a stiahnutie, ktoré sa na porážku rýchlo zmenilo. Zažili to aj také mocnosti ako Čína či USA (napríklad vo Vietname), napokon aj samotné Rusko (napríklad v Afganistane).

Hoci by to pre mnohých bolo prekvapenie, pre väčšinu zrejme vítané a potešujúce prekvapenie, nájdu sa aj hlasy, ktoré to predpovedali. Najpozoruhodnejší taký hlas je priamo z Ruska. Túto katastrofu takmer do bodky presne ešte pred vojnou predpovedal napríklad rešpektovaný ruský vojenský odborník Michail Chodarenok. Zostal však nevypočutý.  

Poďme si vývoj posledných dní, dôkazy o ruskej prehre aj neschopnosť Ruska dosiahnuť stanovené ciele vojny rozobrať bližšie. Najpresvedčivejšie budú zrejme videá a preukázateľná bilancia vojenských strát.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.