7. marca, 15:15

Rusko stále trvá na rovnakých požiadavkách. Chce Krym, nezávislý Donbas a Ukrajinu mimo NATO

Rusko stále trvá na rovnakých požiadavkách. Chce Krym, nezávislý Donbas a Ukrajinu mimo NATODmitrij Peskov a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Rusko zastaví vojenskú operáciu na Ukrajine, ak Kyjev splní tri podmienky. Musí uznať Krym za ruský, udeliť nezávislosť republikám v Donbase a vzdať sa plánu členstva v západných štruktúrach.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zverejnil v pondelok varovanie Ukrajine krátko predtým, ako majú ruskí a ukrajinskí vyjednávači o 15.00 h SEČ začať nové kolo mierových rozhovorov. Informácie priniesli britská stanica Sky News a tlačová agentúra Reuters.

Kremeľ uviedol, že kým Ukrajina nesplní jeho určité požiadavky, bude pokračovať v „demilitarizácii“ Ukrajiny – čo je zámienka Ruska pre inváziu.

Medzi týmito požiadavkami je ukončenie snahy Ukrajiny o členstvo vo vojenskej aliancii NATO – na čo podľa Peskova musí krajina zmeniť svoju ústavu a zakotviť v nej svoju neutralitu –, uznanie separatistickej Doneckej aj Luhanskej ľudovej republiky za samostatné štáty, ako aj uznanie Krymu ako súčasti Ruska.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.