8. marca, 06:12

Moskovský patriarcha Kirill prehovoril o vojne a Ukrajine: Vstúpili sme do boja, ktorý má metafyzický význam

Moskovský patriarcha Kirill prehovoril o vojne a Ukrajine: Vstúpili sme do boja, ktorý má metafyzický významPatriarcha Kirill. Foto: TASR/AP

Patriarcha Kirill mal v nedeľu dôležitú homíliu, ktorá vyvolala pozornosť aj rozhorčenie po celom svete. Venoval sa i téme Ukrajiny. Svet podľa neho už osem rokov mlčí zoči-voči útlaku ľudí v Donbase. Táto časť Ukrajiny, na území ktorej uznalo Rusko dve republiky, vraj odmieta takzvané hodnoty sveta a tých, ktorí si nárokujú svetovú moc.

Dlho sa čakalo na zásadný príhovor moskovského patriarchu k vojne na Ukrajine, prišlo k nemu teraz v nedeľu. Kirill hovoril o tom, čo nazval skutočnou vojnou. Svoj argument oprel o ľudí v Donbase, ktorých zdôrazňuje v zdôvodnení vojny ruská strana a ktorých sa patriarcha zastal nasledujúcim spôsobom:

„Kto dnes útočí na Ukrajinu, kde osem rokov prebieha na Donbase útlak a vyhladzovanie ľudí – čo to znamená? Osem rokov utrpenia a celý svet mlčí… Vieme, že naši bratia a sestry skutočne trpia a k tomu ešte môžu trpieť pre vernosť k cirkvi.“

Pravoslávny patriarcha Kirill o tom hovoril v svojej nedeľnej homílii v Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve. Vyjadril sa k Ukrajine, ale najviac sa venoval kritike Západu. Proti „takzvaným hodnotám“, ktoré odsúdil, vystupujú podľa neho práve obyvatelia Donbasu.

Kirill, ktorého prezývajú „Putinov strážny anjel“, čelil uplynulé dni rastúcej kritike zo strany viacerách náboženských lídrov za to, že jasne neodsúdil vojnu, ale i za to, že je plne závislý od politiky ruského prezidenta Vladimira Putina. V najväčšej krajine sveta sa pritom ozvali stovky pravoslávnych duchovných. Žiadajú koniec „bratovražednej“ vojny. Veľmi jasne sa k nemu v osobnom liste prihovoril aj poľský primas Stanisław Gądecki, ktorý svojho spolubrata žiadal, aby ruských vojakov vyzval, aby odmietli v tejto nespravodlivej vojne bojovať a zložili zbrane. Aby zdôraznil, že sa mu prihovára ako brat vo viere, poľský arcibiskup mu tykal. Celý list sme priniesli tu.

Patriarcha Moskvy a celého Ruska Kirill reagoval na početné výzvy a kritiky spôsobom, ktorý mnohých pohoršil, veľmi silné reakcie a kritiku vyvolal práve v Poľsku. Namiesto zločinu vojny, ničenia a zabíjania nevinných sa totiž patriarcha venoval tomu, ako sú obyvatelia Donbasu vystavení „testu vernosti a lojalite“. Tento test je podľa neho „veľmi jednoduchý a zároveň hrozný – ide o gay-pochod“ (гей-парад):

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.