6. marca, 13:34

Cena za vojnu: Konflikt na Ukrajine nás podľa Matoviča bude stáť miliardu až dve

Cena za vojnu: Konflikt na Ukrajine nás podľa Matoviča bude stáť miliardu až dveIgor Matovič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Podľa ministra financií Igora Matoviča sa môžu naše výdavky spojené s vojnovým konfliktom na Ukrajine vyšplhať na jednu až dve miliardy eur.

Matovič to uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike, keď avizoval obrovské ekonomické škody pre Slovensko i Európu. Poprosil ľudí, aby nepodliehali panike, keďže naše európske spoločenstvo je podľa neho silné a zomknuté.

„Odhadujem, že celkové náklady, priame a nepriame, ktoré bude mať Slovensko s Putinovou vojnou, môžu dosiahnuť výšku niekde medzi jednou až dvomi miliardami eur,“ povedal minister s tým, že vojna bude za tento rok stáť jedného slovenského zamestnanca približne 500 až 1000 eur.

Matovič si myslí, že na náklady Slovenska napríklad s prijatím utečencov, ich ubytovaním, poskytovaním zdravotnej starostlivosti či dávok v hmotnej núdzi zatiaľ nebude stačiť balík európskych peňazí. EÚ bude musieť podľa neho vytvoriť výraznejšie balíky pomoci voči krajinám ako Poľsko, Slovensko či Rumunsko, ktoré zažívajú nápor utečencov. „Budeme sa snažiť získať všetko, čo sa bude dať z príspevkov z Európy, ale určite nás to vyjde výrazne viac,“ dodal.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.