Pápež ďakuje Poliakom za otvorenie hraníc a sŕdc voči Ukrajincom. Varuje pred chorobou vzhľadu

pápež František Leonardo Sapienza Pápež na generálnej audiencii. Foto: AP/TASR

Tento týždeň pápež František hovoril najmä o mieri. Za koniec vojny, vyslyšanie modlitieb a pokoj na Ukrajine sa prihovoril niekoľkokrát rôznymi spôsobmi. Vo svojich prejavoch okrem iného vyzval veriacich, aby nazreli do svojho vnútra a uvideli vlastné pokrytectvá.

Pápež František neustával v duchovnom úsilí o ukončenie vojny na Ukrajine a neprestal posielať správy na sociálnej sieti Twitter – a to tiež v ruštine. Vyberáme z dvoch tvítov, v ktorých sa obracia na Boha:

„Otvor naše oči a naše srdcia a daj nám odvahu povedať: ‚Už nikdy viac vojna. S vojnou je všetko stratené.‘ Vlej do našich sŕdc odvahu podniknúť konkrétne kroky na dosiahnutie mieru. Uchovávaj v nás plameň nádeje, aby sme sa s trpezlivosťou a vytrvalosťou mohli rozhodnúť pre dialóg a zmierenie. Nech takto konečne zvíťazí pokoj.“

„Vypočuj modlitby tých, ktorí v teba dúfajú, predovšetkým tých pokorných, veľmi skúšaných, tých, ktorí trpia a utekajú pred rinčením zbraní. Obnov pokoj v našich srdciach, daruj svoj pokoj našim dňom.“

Jorge Bergoglio na generálnej audiencii zvlášť poďakoval Poliakom, ktorí pomáhajú ukrajinským utečencom:

„Ako prví ste podporili Ukrajinu a otvorili ste vaše hranice, srdcia i dvere svojich domovov Ukrajincom utekajúcim pred vojnou. Veľkoryso im ponúkate všetko, čo potrebujú, aby mohli dôstojne žiť, a to aj napriek momentálnej dráme.“

Ako dodal, aj františkán, ktorý na audiencii tlmočil pontifikove slová do poľštiny, je Ukrajinec. Jeho rodičia sú práve v podzemných úkrytoch blízko Kyjeva, aby sa uchránili pred bombami:

„Sprevádzajme jeho i celý národ, ktorý trpí bombardovaním, jeho starších rodičov a mnohých starých ľudí, ktorí sú v podzemí, aby sa chránili. Pamätajme v srdci na tento národ.“

Sme posadnutí rýchlosťou

Vo svojej katechéze na generálnej audiencii rímsky biskup tiež vyzval na dialóg medzi generáciami, aby sme boli zrelší, bohatší a silnejší. Odsúdil pritom konzumnú posadnutosť rýchlosťou:

„Viete ,strácať’ čas so starými rodičmi, starými ľuďmi? Viete stráviť čas hrou s vašimi deťmi, s deťmi vôbec? To je kritérium, premýšľajte. Toto u každého obnovuje lásku k nášmu zraniteľnému životu a bráni posadnutosti rýchlosťou, ktorá jednoducho konzumuje (život). Rytmy staroby sú nenahraditeľným zdrojom na pochopenie zmyslu života poznačeného časom. Starí ľudia majú vlastné rytmy, no sú to rytmy, ktoré nám pomáhajú. Vďaka tomuto sprostredkovaniu sa stáva vierohodnejším nasmerovanie života na stretnutie s Bohom: zámer, ktorý sa ukrýva v stvorení človeka na jeho obraz a podobu a je spečatený v Božom Synovi, ktorý sa stal človekom.“

Pozrime sa na svoje pokrytectvá

Na Popolcovú stredu, ktorou sa začalo pôstne obdobie, vyhlásil argentínsky pápež Deň modlitby a pôstu za pokoj na Ukrajine. Nezúčastnil sa však tradičnej svätej omše v Bazilike svätej Sabíny, kde mu zvykne udeliť popolec slovenský kardinál Jozef Tomko. Pápež neúčasť ospravedlnil pretrvávajúcou bolesťou kolena. Vo svojej homílii, ktorú na bohoslužbe prečítal štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin, pontifik varoval pred tým, ak hľadáme odmenu u ľudí, a nie u Boha. Táto „choroba vzhľadu“ sa podľa neho nevyhýba ani najposvätnejším miestam:

„Aj modlitba, aj láska, aj pôst sa môžu stať autoreferenčné. V každom geste, aj v tom najkrajšom, sa môže skrývať červotoč samoľúbosti. Vtedy srdce nie je úplne slobodné, keďže nehľadá lásku k Otcovi a k bratom a sestrám, ale odobrenie od ľudí, potlesk, vlastnú slávu. A všetko sa môže stať akousi pretvárkou voči Bohu, voči sebe samému a voči druhým. Preto nás Božie slovo pozýva, aby sme nazreli do svojho vnútra a uvideli svoje pokrytectvá. Spravme si diagnózu tohto zovňajšku, o ktorý sa snažíme, a pokúsme sa ich odhaliť. Prospeje nám to.“


Ďalšie články