7. marca, 06:16

Ako padol mýtus o xenofóbnych Slovákoch

Ako padol mýtus o xenofóbnych SlovákochNa snímke sklad humanitárnej pomoci pre utečencov z Ukrajiny v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v meste Veľké Kapušany 2. marca 2022. Foto: Roman Hanc/TASR

Vojna na Ukrajine a utečenecká kríza, ktorú vyvolala, ukazuje našu schopnosť pomáhať v núdzi. V skúške rovnováhy srdca a rozumu sa zatiaľ držíme na výbornú. Čo to vypovedá o tých, ktorí od nás pri minulej migračnej kríze chceli len to prvé a aj to nešikovne?

Podľa posledných zverejnených údajov od polície prekročilo východnú hranicu nášho štátu od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine takmer 114-tisíc osôb. Drvivú väčšinu z nich tvoria práve Ukrajinci a v menších počtoch u nás nachádzajú útočisko aj ľudia z desiatok krajín doslova celého sveta.

Utečencov čaká už na prahu našich dverí občerstvenie a pomoc s prvou administratívou, neskôr sa im dostane bezplatnej prepravy tými najrôznejšími spôsobmi a napokon aj strechy nad hlavou. Sklady s humanitárnou pomocou pre núdznych sú plné, nezabúda sa ani na pomoc finančnú.

Solidaritu prejavuje nielen náš štát, ale najmä dlhý zoznam kresťanských aj sekulárnych charitatívnych organizácií, súkromných firiem a v neposlednom rade bežných Slovákov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.