5. marca, 12:22

Pripravte sa na obdobie inflácie, hospodárskej stagnácie a nedostatkového tovaru

Pripravte sa na obdobie inflácie, hospodárskej stagnácie a nedostatkového tovaruČerpacia stanica pohonných hmôt v Bratislave. Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer

V štátoch, ako sú Česká republika alebo aj Slovensko, prudko rastie riziko takzvanej stagflácie. Na základe vývoja posledných dní a hodín to už môžeme tvrdiť s vysokou mierou istoty. Ekonómovia vnímajú stagfláciu ako veľmi obávaný stav kombinácie inflácie a súčasne hospodárskej stagnácie, alebo dokonca prípadného hospodárskeho poklesu. Najmä preto, že naň neexistuje jednoduchý liek.

Hospodárska politika totiž pozná viac či menej účinné nástroje na to, ako podporovať hospodársky rast a súčasne s tým zvyšovať ako vedľajší (a nechcený) efekt infláciu. Alebo pozná nástroje, ako krotiť infláciu a súčasne s tým znižovať ako vedľajší (a nechcený) efekt hospodársky rast. Nie je ale zariadená na to, aby súčasne krotila infláciu a zvyšovala hospodársky rast. Presne k tomu ale teraz smerujeme.

Situácia na Ukrajine totiž čoraz viac vyvoláva inflačné tlaky: Bude sa zdražovať plyn, ropa, energia. Pre nedostatok rudy budú zdražovať hutnícke výrobky. Pre nedostatok komponentov sa budú zdražovať autá. A tak ďalej. Okrem toho nová vlna paralýzy zahraničného obchodu oslabuje produkčné kapacity podnikov. Opäť sa teda vyrobí menej. Ekonomika tak porastie pomalšie, než sa čakalo. A obávaná kombinácia je tu.

Cválajúce ceny komodít

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.