5. marca, 07:05

Spor vatikanistov: Pápež sa stratil medzi Kyjevom a Moskvou. Alebo triezvo vzýva rozum a mier?

Spor vatikanistov: Pápež sa stratil medzi Kyjevom a Moskvou. Alebo triezvo vzýva rozum a mier?Pápež František a talianski vojaci po generálnej audiencii. Foto: AP/TASR

Vatikanisti sa naďalej sporia, čo má Svätá stolica robiť v rusko-ukrajinskej vojne. Zatiaľ čo niektorí z nich vykresľujú konflikt ako ideologický stret demokracie a autokracie či anjelov a démonov, pápež František vzýva rozum. Moskovský patriarcha ocenil múdru pozíciu Svätej stolice.

Svätá stolica je pripravená byť nápomocná pri rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin. Pápež sa naďalej angažoval v prospech mieru, prosil za pokoj na Ukrajine a pokračoval aj v posielaní správ na Twitteri v ruštine.

Nejde o všeobecné prosby, pripomenuli bergogliovci, teda priaznivci Františkovej politiky (katolícky líder je občianskym menom Jorge Bergoglio). Zatiaľ čo iní vykresľujú konflikt ako ideologický stret demokracie a autokracie či anjelov a démonov, František vzýva rozum. Chce skutočné rokovanie oboch strán vojny a vo svojej globálnej vízii si uvedomuje, že treba vziať do úvahy záujmy Ruska aj Ukrajiny, doplnili komentátori.

Apoštolský nuncius na Ukrajine povedal, že pápežova návšteva ruského veľvyslanca pri Svätej stolici „je v niektorých ohľadoch ešte silnejšia ako rozhovor s prezidentom Putinom“. Ukazuje to veľkú a pokornú požiadavku, pápež mu v pokore hovorí: „Veľmi ťa prosím…“

Tento týždeň sme k tejto téme uverejnili aj rozhovor s pápežovým nunciom v Kyjeve. Hoci arcibiskup Visvaldas Kulbokas je na strane napadnutých a najmä trpiacich Ukrajincov, aj on oceňuje Františkove gesto pokory voči Putinovi. Celý rozhovor nájdete tu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.