3. marca, 21:48

Šéf ruskej tajnej služby Naryškin: Studená vojna so Západom sa zmenila na horúcu

Šéf ruskej tajnej služby Naryškin: Studená vojna so Západom sa zmenila na horúcuSergej Jevgenjevič Naryškin. Foto: Štefan Puškáš/TASR

Šéf ruskej zahraničnej tajnej služby Sergej Naryškin vo štvrtok uviedol, že je nesprávne hovoriť o novej studenej vojne medzi Ruskom a Západom, pretože situácia je už „horúca“. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters

„Západní politici a komentátori radi nazývajú to, čo sa deje, ’nová studená vojna’. Zdá sa, že historické paralely tu nie sú celkom vhodné,“ napísal Naryškin na webovej stránke svojej Služby vonkajšej rozviedky (SVR).

„Už len preto, že v druhej polovici 20. storočia Rusko bojovalo so Západom na diaľku a teraz sa vojna priblížila k samotným hraniciam našej vlasti. Takže pre nás určite nie je ’studená’, ale naozaj ’horúca’,“ dodal.

Hrozba jadrovej vojny

Naryškinove vyjadrenia nasledovali po sérii pripomienok ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších vrcholných predstaviteľov, že Rusko bolo pred inváziou na Ukrajine a je aj po jej spustení vedúcim štátom vlastniacim jadrové zbrane.

Tieto výroky si západné vlády vysvetlili ako varovanie, že Putin môže konflikt aj ďalej vyostrovať, hoci Moskva to popiera.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predtým vo štvrtok vyhlásil, že myšlienka jadrovej vojny „neustále krúži v hlavách západných politikov“, ale nie ruských.

Rusko odmieta termín invázia a tvrdí, že jej akcie na Ukrajine nemajú za cieľ okupovať územie, ale zničiť vojenské spôsobilosti Kyjeva a pochytať „nebezpečných nacionalistov“ – túto zámienku Ukrajina a Západ odmietajú ako neodôvodnenú propagandu.

Naryškin napísal, že o svojej budúcnosti rozhodnú samotní Ukrajinci. „Ale bude to úplne iná Ukrajina a úplne iný príbeh,“ dodal podľa agentúry Reuters.

Pentagón zriadil horúcu linku s ruským ministerstvom obrany

Pentagón zriadil novú horúcu linku s ruským ministerstvom obrany, aby zabránil „nesprávnym odhadom, vojenským incidentom a eskalácii“ počas postupujúcej ruskej invázie na Ukrajinu, informovala vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa USA.

„Ministerstvo obrany nedávno, 1. marca, zriadilo s ruským ministerstvom obrany dekonfliktnú líniu s cieľom zabrániť chybným kalkuláciám, vojenským incidentom a eskalácii,“ povedal pod podmienkou anonymity predstaviteľ amerického rezortu obrany.

Tento krok je podľa Reuters najnovším úsilím o zníženie prudko stúpajúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Ruskom po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin – v jasnom varovaní pre Západ – minulý víkend oznámil, že uvádza svoje jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti. Putinov minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu varoval, že tretia svetová vojna by bola jadrovým konfliktom.

Spojené štáty tvrdia, že na Ukrajine nemajú žiadne jednotky, ale spolu so svojimi spojencami v NATO v Európe sa obávajú možných incidentov v čase, keď Rusko spustilo najväčší útok na európsky štát od druhej svetovej vojny. Americká armáda v minulosti úspešne vytvorila horúce linky s Ruskom, a to aj počas vojny v Sýrii, kde Moskva intervenovala na strane prezidenta Bašára Asada, dodal Reuters.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.