3. marca, 19:18

Čína, India a viaceré silné štáty nechcú v OSN hlasovať proti Rusku

Čína, India a viaceré silné štáty nechcú v OSN hlasovať proti RuskuVýsledky hlasovania o rezolúcii týkajúcej sa Ukrajiny počas mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine v sídle OSN v New Yorku 2. marca 2022. Foto: TASR/AP

Valné zhromaždenie schválilo rezolúciu, ktorá odsudzuje ruskú inváziu na Ukrajine. Vyše štvrtina štátov ju však nepodporila. Ich zoznam a prepojenia stoja za zmienku. Proti Rusku odmietol hlasovať takmer celý formát BRICS.

Na prvý pohľad je reč čísel suchá a jednoznačná – zo 193 štátov OSN až 141 zahlasovalo za rezolúciu, ktorá kritizuje Rusko za agresiu na Ukrajine a žiada ho o stiahnutie vojsk. Nájdeme medzi nimi celý Západ vrátane všetkých členov EÚ, väčšinu arabských a juhoamerických štátov aj menšie ostrovné štátiky.

Napriek tomu, že Izrael sa na rozdiel od západných štátov voči ruskej invázii oficiálne neohradil, za rezolúciu napokon zahlasoval. Hlasovaniu však predchádzal telefonát izraelského premiéra Naftaliho Bennetta a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Izrael čelil v posledných dňoch ostrému tlaku najmä z USA, potom ako v piatok minulý týždeň odmietol podporiť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorú predložili Američania. Izrael sa bránil tým, že nie je členom Bezpečnostnej rady a chce si udržať dobré vzťahy s Ruskom aj Ukrajinou, prípadne ako mediátor pri rokovaniach. Bezpečnostní experti ale viac zdôrazňovali spoluprácu Izraelu a Ruska v Sýrii. Keby sa skončila, tak by na to Izrael mohol doplatiť.

Prekvapením bola aj Brazília, ktorá rezolúciu napriek dobrým vzťahom s Ruskom tiež podporila. Po hlasovaní ale brazílsky veľvyslanec pri OSN vyhlásil, že je proti prísnym sankciám, ktorým Rusko čelí. Prezident Jair Bolsonaro sľúbil Rusku neutrálny postoj, poukazoval na závislosť brazílskeho poľnohospodárstva od dovozu ruských hnojív.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.