3. marca, 17:36

Rusi na rozdiel od USA jadrové sily výrazne modernizovali. Americká protiraketová obrana by nestačila, hovorí odborník

Rusi na rozdiel od USA jadrové sily výrazne modernizovali. Americká protiraketová obrana by nestačila, hovorí odborníkNa nedatovanej snímke odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely niekde v Rusku. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin šermuje jadrovými zbraňami v čase, keď nikto na ruské územie neútočí a prekračuje celý rad stupienkov na eskalačnom rebríku. To je veľmi nebezpečné. Chvalabohu za Joea Bidena, Emmanuela Macrona a ďalších predstaviteľov, ktorí to ignorujú a neodpovedajú rovnakou mincou. Zodpovedný prístup by v budúcnosti mal viesť k lepšej informovanosti obyvateľstva. Mali by sa obnoviť skúšky sirén a ľuďom povedať, kde by sa mohli schovať, hovorí odborník na jadrové odstrašovanie Petr Suchý.

Ruské jadrové sily sú v režime bojovej pohotovosti. Čo si pod tým predstaviť?

My, ktorí situáciu od pomerne nejasného prehlásenia Putina sledujeme, vedieme debaty, že čo to vlastne znamená. Domnieva sa totiž to, že Ruská federácia má časť svojich jadrových zbraní v pohotovostnom režime neustále. Popredný ruský odborník Pavel Podvig napríklad zastáva názor, že došlo k zmene v systéme command and control (velení a komunikácie) tak, že by tieto zbrane mali byť spustiteľné v kratšom čase alebo spustiteľné vôbec. Predpokladá sa, že pred Putinovým vyhlásením by bola táto doba dlhšia.

Nevieme veľa o tom, aký stupeň ruské jadrové sily v súčasnosti majú. Dúfame však, že nedochádza k nastaveniu automatického režimu, hoci ani to by nebol úplne problém. Na rozdiel od Putina, ktorý sa zrejme úplne zbláznil, sa západní politici správajú veľmi zodpovedne a nereagujú naňho eskalujúcim spôsobom, ktorý by Putinovi vyhovoval.

Čo je to automatický režim?

Vtedy, keď radary včasného varovania zahlásia, že došlo k útoku na Rusko a blížia sa naň nepriateľské jadrové zbrane, dôjde k odpalu. Na tomto mieste by som chcel čitateľov upokojiť. Nie je potrebné vyvolávať hystériu. Stačí, že je hysterický Putin a v posledných týždňoch až rokoch nezvláda svoje nervy. Tento režim aj podľa ruských odborníkov totiž nebol aplikovaný ani počas studenej vojny.

Do akej miery je vyhlásenie bojovej myšlienky, keď to môžeme interpretovať tak, že Putinovi povolili nervy, a do akej miery ide o racionálne rozhodnutie? Kremeľ povedal, že išlo o reakciu na vyjadrenie britskej ministerky zahraničných vecí Liz Trussovej, ktorá oznámila, že Briti môžu ísť bojovať na Ukrajinu.

V jadrových otázkach sa s racionalitou pracuje po desaťročia. Všetci vieme, že je to vágny pojem, pod ktorým si každý predstaví niečo iné. V histórii poznáme prekvapujúce incidenty, keď niektorí aktéri konali z perspektívy iných neracionálne, ale zo svojej vlastnej pozície vnímali svoj postup ako úplne premyslený a racionálny.

Na jednej strane je Putin úplne posadnutý vnímaním Ukrajiny ako akejsi zásadnej hrozby. Jeho vyjadrenia o tom, že Ukrajinci sú nacisti, narkomani a pokúšali sa získať jadrové zbrane, sú úplne absurdné a dokazujú, že to asi nemá v hlave úplne v poriadku.

Na druhej strane zrejme zvažuje kroky a snaží sa pokračovať v tragickej hre, ktorú rozohral už pred rokmi. Týmito deklaráciami sa snaží znervózniť a odradiť Západ od ďalšieho angažovania. Putin vlastne popiera teóriu jadrového odstrašovania. Šermuje jadrovými zbraňami v čase, keď nikto na ruské územie neútočí a prekračuje celý rad stupienkov na eskalačnom rebríku. To je veľmi nebezpečné. Chvalabohu za Joea Bidena, Emmanuela Macrona a ďalších predstaviteľov, ktorí to ignorujú a neodpovedajú rovnakou mincou. Pre Putina by to bola ďalšia zámienka eskalovať konflikt a ukazovať na škaredý Západ. Rusi uväznení v mediálnej izolácii majú tendenciu stále mu to konzumovať.

Putin sa v minulosti vyjadril, že Rusko ako prvé jadrové zbrane nepoužije.

Rusi výrazne utlmili deklaráciu zo 70. rokov, keď Brežnev sľúbil, že Ríša zla nepoužije jadrové zbrane ako prvá. Ani vtedy sa táto deklarácia nebrala ako stopercentne dôveryhodná. Od ruských autorov a vtedajších príslušníkov ruských ozbrojených síl vieme, že sovietska generalita mala na túto vec odlišný názor a v prípade potreby by na nejaké deklarácie neprihliadala.

V ruskej jadrovej doktríne sa v posledných rokoch udialo niekoľko zmien. Tie deklarujú, že Rusko môže použiť jadrové sily aj v prípade, ak proti nemu nikto nepoužil jadrovú silu. To je ďalšia vec, na ktorú sa Putin snaží smerovať pozornosť.

Ruské jadrové ponorky Knieža Vladimir a Jekaterinburg kotvia na námornej základni v ruskom meste Gadžijevo.

Cieľom je zrejme vyvolať u protivníka neistotu.

Pevne dúfam, že ani Putin nechce jadrové zbrane použiť. Skôr ich používa v zmysle akéhosi nukleárneho terorizmu. On neodstrašuje. Predvádza primitívne, veľmi nebezpečné vyhrážanie, šikanovanie svetového spoločenstva a najmä aktérov v ruskom susedstve.

Rusko je za Putina úplne nedôveryhodný hráč. Nemá cenu zaoberať sa tým, čo bude rešpektovať, lebo nerešpektuje absolútne nič. Kremeľ pošliapal celý rad noriem, multilaterálnych zmlúv, princípy OSN či Záverečný helsinský akt. Nemennosť hraníc pošliapal anexiou Krymu. Porušil Budapeštianske memorandum, ktorým sa Ukrajina na začiatku 90. rokov vzdala svojho jadrového potenciálu. Bol by som veľmi opatrný. Súčasnému Rusku sa nedá dôverovať v ničom. Musíme dosiahnuť, aby za rozpútanú agresiu zaplatilo cenu, ktorá bude bolieť nielen Vladimira Putina, ale aj všetkých okolo neho, ktorí tomu nedokázali zabrániť.

Do akej miery budú sankcie a ekonomický kolaps Ruska účinnou stratégiou? Pri historickom exkurze vidíme, že sankcie skôr upevňovali autoritatívne režimy, napríklad v Iráne alebo na Kube. Prípadne ak by došlo ku kolapsu režimu, nehrozí podobná situácia ako po rozpade ZSSR, že jadrový materiál nebude dostatočne zabezpečený a jadrová hrozba zo strany Ruska sa ešte zväčší?

To sa dostávame skôr na pole špekulácií. Sankcie majú svoj zmysel, ak sa uplatňujú dlhodobo, razantne a panuje na nich široká zhoda. To sa na rozdiel od Putinových očakávaní skutočne stalo. Putin neočakával, že sa svetové spoločenstvo takto postaví k ním rozpútanej tragédii. Popri sankciách je potrebné do najvyššej možnej miery podporovať Ukrajinu. Musíme jej dodávať vojenský materiál, ktorý jej pomôže čeliť ruskému vpádu.

Čo sa nebezpečenstva týka, nemusíme sa baviť o vzdialenej budúcnosti. Rusko vedie šialenec, ktorý ak uspeje na Ukrajine, bude ohrozovať ďalšie štáty vo svojom okolí. Koniec koncov tak činí kontinuálne už vyše 20 rokov – len inými spôsobmi a v menšej intenzite. Putin si brúsi zuby aj na stredoeurópske štáty, ktoré patrili pod Sovietsky zväz. Škoda, že mu v tom rad ľudí pomáhal. Či už to boli rôzni Zaorálkovia, Hamáčkovia, Zemanovia alebo na Slovensku Ficovia, ktorí protestovali na námestiach v čase podpisu obrannej zmluvy s USA.

Rusi tento týždeň usporiadali rozsiahle cvičenie strategických síl. Jadrové ponorky vyslali do Severného ľadového oceánu, mobilné odpaľovače sa vraj „túlali“ v lesoch Sibíri. Ako tie ruské jadrové sily vlastne vyzerajú? Na čo sa najviac spoliehajú?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.