4. marca, 06:13

Rusko prehralo informačnú vojnu. Skončí sa to pravdepodobne neutralitou Ukrajiny, hovorí politológ Tomáš Šmíd

Rusko prehralo informačnú vojnu. Skončí sa to pravdepodobne neutralitou Ukrajiny, hovorí politológ Tomáš ŠmídIlustračné foto: Brecht Bug/flickr.com

Rusi podcenili situáciu, Ukrajinci sa urputne bránia a vyhrali informačnú vojnu, sumarizuje prvý týždeň konfliktu na Ukrajine český politológ Tomáš Šmíd. Sankcie a naťahujúca sa vojna podľa neho môže viesť k pádu Vladimira Putina. Za najpravdepodobnejší koniec konfliktu považuje vyhlásenie neutrality Ukrajiny, ktorá príde o časť územia.

Ukrajina sa zatiaľ relatívne efektívne bráni. Z viacerých strán som počul, že Rusi plánovali dobyť Kyjev za dva dni – mali Rusi skutočne taký plán alebo je to skôr západný naratív? Môže za dlhšie boje skôr ruské podcenenie invázie alebo ukrajinský odpor a odhodlanie?

Osobne si myslím, že Západu sa taký naratív páči. Neviem, či to boli presne dva dni, ale minimálne politické vedenie Ruska očakávalo, že tá invázia bude rýchlejšia a plynulejšia. Zaskočil ich hlavne ukrajinský odpor. Z vojenského hľadiska je možno dôležitejší neočakávaný celonárodný odpor ako pripravenosť ukrajinskej armády. Zároveň vidíme už takpovediac klasické ruské chyby: v jednotkách prvého sledu boli neskúsení branci, problémy s logistikou. Žiadny príčetný ruský vojenský predstaviteľ nemohol očakávať blitzkrieg, aký sa im podaril v omnoho menšom Gruzínsku [počas ruskej intervencie do Gruzínska v roku 2008, pozn. red.].

Čo teda zohralo väčšiu rolu, ruské chyby alebo ukrajinské odhodlanie? Dôležitú úlohu zohráva aj informačná vojna a spôsob, akým obe strany konflikt prezentujú.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.