4. marca, 06:15

Zahraničné prieskumy o vojne: Francúzi vinia Putina aj NATO. Američania si myslia, že pri Trumpovi by k nej nedošlo

Zahraničné prieskumy o vojne: Francúzi vinia Putina aj NATO. Američania si myslia, že pri Trumpovi by k nej nedošloVladimir Putin a Joe Biden. Foto: TASR/AP

Takmer všetci Francúzi vinia z vojny na Ukrajine ruského prezidenta Vladimira Putina. Súčasne však väčšina z nich obviňuje aj politiku amerického prezidenta Joea Bidena či NATO. V Spojených štátoch našli v tejto otázke istú spoločnú reč demokrati i republikáni. V Nemecku priniesol ruský vpád takmer úplný obrat verejnej mienky, pokiaľ ide o podporu zbrojenia a vojenskej pomoci pre Ukrajinu. V severských štátoch rastie podpora vstupu do NATO.

Názory Francúzov v súvislosti s vojnou na Ukrajine priniesol prieskum agentúry Harris Interactive. Podľa zverejnených výsledkov sa 92 percent obyvateľov krajiny zaujíma o správy z vojny, pričom konflikt nepovažujú za príliš vzdialený. Až 94 percent opýtaných vyjadrilo solidaritu s Kyjevom.

Pre obyvateľov krajiny Galského kohúta je jednoznačná otázka viny za vojenský konflikt. Skoro všetci, 96 percent, obviňujú za rozpútanie vojny Vladimira Putina. Dve tretiny Francúzov si však myslia, že určitú časť viny nesie aj NATO, Joe Biden či Volodymyr Zelenskyj.

Najväčší počet ľudí, ktorí vinia z vojny okrem Putina súčasne aj iných svetových politikov, pochádza z prostredia podporovateľov politických zoskupení národného konzervatívca Érica Zemmoura či ľavičiara Jeana-Luca Mélanchona.

Sedem z desiatich Francúzov podporuje dodávky zbraní pre Ukrajinu, pričom nadpolovičná väčšina (53 percent opýtaných) by bola aj za vyslanie jednotiek NATO na Ukrajinu. Len 37 percent by však podporilo vyslanie francúzskych ozbrojených síl.

Biden i Trump horší ako Putin

Za veľkou mlákou spojil ruský vpád na Ukrajinu znesvárených demokratov a republikánov – teda aspoň čiastočne. V otázkach ukrajinskej vojny či sankcií voči Rusku sú obe strany viac súhlasné ako pri ktorejkoľvek inej otázke vlády súčasného prezidenta USA.

Zaujímavé sú aj ďalšie zistenia. Podľa prieskumu televízie Fox News ešte spred ruského vpádu malo viac republikánov horší názor na Bidena ako na Putina, zatiaľ čo demokrati videli zápornejšie Trumpa ako ruského prezidenta.

Prieskumy z obdobia tesne pred inváziou taktiež ukázali, že sankcie voči Rusku podporovalo 63 percent demokratov a 60 percent republikánov. Viac Američanov však zároveň chcelo, aby krajina v prípadom konflikte radšej zaujala neutrálny postoj (49 percent), ako by sa mala priamo pridať na stranu Ukrajiny (46 percent).

Nedovolil by si to

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.