3. marca, 15:37

Vo vojne sa klame. Ako čítať informácie z Ukrajiny

Vo vojne sa klame. Ako čítať informácie z UkrajinyPlagát s krvavým odtlačkom dlane na tvári ruského prezidenta Vladimira Putina visí na stĺpe počas protestu proti vojne na Ukrajine pred budovou ruskej ambasády v Londýne. Foto: TASR/AP

Ako hovoriť s deťmi o vojne na Ukrajine? „Ukrajina je krajina v Európe. Leží vedľa inej krajiny menom Rusko. Rusko je väčšia krajina. Rusko sa rozhodlo vojensky vpadnúť do tej menšej krajiny menom Ukrajina – a to je v zásade zle.“ Tak však nehovorila žiadna učiteľka v materskej škole, ale viceprezidentka Spojených štátov Kamala Harrisová v rozhlasovom programe určenom pre mestské černošské publikum.

Ak Harrisová usúdila, že treba hovoriť takto, mnoho iných činiteľov zvolilo trochu iný prístup. Zabaliť informácie do rozprávkového balenia pre dospelých. Bol to prístup, ktorý s pozoruhodnou otvorenosťou popísal bývalý šéf britskej rozviedky. Uviedol, že národnobezpečnostné zložky prezentujú správy, ktoré nie sú tak celkom a doslovne pravda. Že vychádzajú z dlhodobých analýz rozviedok, pomocou ktorých vytvoria príbeh o konkrétnych krokoch konkrétnych osôb, ktorý sa nikdy nestal. Napríklad že Rusi sa chystajú vykonať puč na Ukrajine a už vedia, ktorým politikom prezidenta Zelenského nahradí. Z rovnakého súdka bolo aj americké tvrdenie, že k ruskej invázii dôjde 16. februára.

Dramatizácia situácie a postmoderná lož

Ako si to predstaviť? Spomínané strany chcú formovať vnímanie verejnosti. Zároveň sú presvedčené, že jazyku spravodajskej analýzy, ktorý porovnáva mieru dôvery v rôzne možné predpovede, by laická verejnosť neporozumela. A tak si jednoducho vymyslia príbeh, ktorý by sa mohol stať. Keď sú tam aj konkrétne mená, tak to asi bude pravda, nie? V skutočnosti je to niečo podobné, ako keď dostanete reklamné oznámenie, že ste vyhrali nejakú cenu a máte sa o ňu prihlásiť. Keď to majú zadávatelia obhájiť, hovoria napríklad, že to je dramatizácia situácie, ktorá by sa mohla stať.

Je to, samozrejme, tiež lož. A to veľmi postmoderná lož, príznačná pre „postpravdivú dobu“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.