2. marca, 19:59

Ceny plynu vzrástli od piatka dvojnásobne, ropa pokorila maximá. Sulík sľubuje, že na tento rok máme energie zabezpečené

Ceny plynu vzrástli od piatka dvojnásobne, ropa pokorila maximá. Sulík sľubuje, že na tento rok máme energie zabezpečenéRichard Sulík. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Invázia ruských vojsk na územie Ukrajiny sa aj v stredu výrazne podpísala pod vývoj na komoditných a finančných trhoch. Skokovo rástli ceny plynu, ropa opäť prekonala svoje maximá. Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík ale upokojuje, že odberatelia energií v tomto roku nemusia mať obavy o ich dodávky. Slovensko má podľa jeho slov energie v tomto roku zabezpečené, či už ide o ropu, plyn alebo palivo pre jadrové elektrárne.

Európsky parlament prijal v utorok podvečer rezolúciu, v ktorej poslanci okrem iného podporili prísnejšie sankcie voči Rusku. Netýka sa však iba opatrení, ktoré majú oslabiť Rusko pri jeho vojnovom ťažení na Ukrajine. Ide aj o to, aby sa Únia v dlhodobejšom horizonte odstrihla od surovín z Ruska.

Širšie reštriktívne opatrenia sa majú zamerať na strategické oslabenie ruskej ekonomiky a jej priemyselnej základne. Podľa nich by sa mal obmedziť najmä dovoz najdôležitejšieho ruského exportného tovaru, ako je ropa a plyn. Europarlament tiež vyzval členské krajiny, aby ukončili všetky formy spolupráce s Ruskom v nukleárnej oblasti, čo sa, samozrejme, týka aj slovenských jadrových elektrární.

Nové investície EÚ v Rusku a nové ruské investície v Únii by sa mali zakázať. Všetky ruské banky by mali byť zablokované v európskom finančnom systéme a Rusku by sa mal zakázať prístup do systému.

Ceny plynu skokovo rástli

Cena zemného plynu v Európe dosiahla v stredu rekordnú úroveň pre obavy obchodníkov, že dodávky tejto komodity by sa mohli prerušiť v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Informuje o tom spravodajský web CNN.

Zemný plyn dosiahol počas stredy hodnotu takmer 195 eur za megawatthodinu. To je 60-percentný skok oproti utorku a viac ako dvojnásobok oproti piatkovým cenám. Súčasne je to nové maximum pre cenu plynu na európskom trhu.

Ako uviedol analytik Alex Froley z Independent Commodity Intelligence Services, toky plynu v ruských potrubiach smerom do Európy normálne pokračujú. Dodal však, že existuje „veľa neistoty a obáv, ako by sa veci mohli zmeniť“.

V roku 2019 dovážala Európska únia viac ako 40 percent svojho zemného plynu z Ruska, viac ako z ktorejkoľvek inej krajiny.

Ropa na najvyšších hodnotách od roku 2014

Útok na Ukrajinu vyhnal nahor aj ceny ďalších surovín, najmä ropy, keďže Rusko je jedným z najväčších ropných producentov. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent prekročila v stredu už niekoľko hraníc, naposledy 113 dolárov za barel, čo bola najvyššia úroveň od leta 2014.

Neskôr sa rast zmiernil a okolo 13.45 h SEČ sa cena Brentu pohybovala okolo 111,60 dolárov za barel. Oproti predchádzajúcemu obchodovaniu to znamená rast o viac než 6,50 dolárov.

Aj cena americkej ľahkej ropy WTI prekonala niekoľkoročné maximá, keď vzrástla na 111,50 dolárov za barel. To bola najvyššia hodnota od roku 2013. Po 13.30 h dosiahla vyše 109,80 dolárov za barel.

Ropné pole pri Greensburgu, v americkom štáte Kansas. Foto: TASR/AP

Aliancia OPEC+ nemení plány, ťažbu bude zvyšovať len postupne

Aliancia producentov ropy OPEC+ v stredu potvrdila svoje plány, týkajúce sa postupného zvyšovania ťažby. Nič na nich nezmenil ani ruský útok na Ukrajinu, ktorý spôsobil prudký nárast cien „čierneho zlata“.

Ako informovala AFP, OPEC +, na čele ktorej stoja Saudská Arábia a Rusko, sa na stredajšom zasadnutí rozhodol „opätovne potvrdiť plán úpravy produkcie tak, že celkovú mesačnú produkciu od apríla zvýši o 0,4 milióna barelov denne“.

Ani rozhodnutie Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) uvoľniť zo svojich rezerv 60 miliónov barelov ropy nezastavilo rast cien „čierneho zlata“, ako sme písali vyššie. Stredajšie rozhodnutie aliancie OPEC+, ktoré je v súlade s plánom o postupnom mesačnom zvyšovaní ťažby prijatom ešte v minulom roku, sa vo všeobecnosti očakávalo. Experti však varujú, že vysoké ceny môžu spôsobiť pokles dopytu.

Produkcia ropy v Rusku vo februári vzrástla, problém s jej predajom

Produkcia ropy v Rusku zaznamenala vo februári mierny rast, predaj komodity sa však v poslednom období skomplikoval. Dôvodom sú sankcie uvalené na Moskvu, jej finančný trh a viaceré firmy po útoku Ruska na Ukrajinu.

Produkcia ropy a plynového kondenzátu v Ruskej federácii sa vo februári oproti januáru tohto roka zvýšila z 11 miliónov na 11,06 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), informuje agentúra Reuters, ktorá podľa údajov z ruských zdrojov urobila vlastné výpočty.

Problém však nastáva pri predaji ropy, keďže po uvalení sankcií na Moskvu sa kupci ruskej rope vyhýbajú. Cena ruskej ropy Urals je v porovnaní s cenou severomorskej ropnej zmesi Brent lacnejšia o viac než 18 dolárov (16,13 eura) za barel. Takýto rozdiel sa nezaznamenal od rozpadu Sovietskeho zväzu na začiatku 90. rokov minulého storočia. Ani po výraznom zlacnení však obchodníci nedokážu nájsť kupcov, ktorí by mali o ruskú ropu záujem.

Sulík: Na tento rok má Slovensko zásoby energie zabezpečené

Slovenských občanov najviac zaujíma, či máme v súčasnej krízovej situácii dostatok energetických zdrojov. Ako v stredu vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík, odberatelia energií v tomto roku nemusia mať obavy o ich dodávky. „Slovensko má energie v tomto roku zabezpečené, či už ide o ropu, plyn alebo palivo pre jadrové elektrárne,“ uviedol v stredu šéf rezortu hospodárstva.

Richard Sulík. Foto: TASR/Pavel Neubauer
(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.