3. marca, 06:38

Svedkovia Putinovi. Keď bol cár ešte mladý a nechcel byť monarchom

Svedkovia Putinovi. Keď bol cár ešte mladý a nechcel byť monarchomFoto: Aerofilms

Dokument režiséra Vitalija Manského z roku 2018 zachytáva nástup do funkcie a prvý rok Vladimira Putina v úrade ruského prezidenta po tom, ako sa funkcie vzdal Boris Jeľcin. „Ani dnes sa za film nehanbím, o to skôr, že film akosi dozrel a odhalil veci, ktoré vtedy neboli zjavné,“ vraví režisér. Dnes sa jeho cenné zábery stávajú ešte aktuálnejšími. Veľa totiž napovedajú aj o pôvode a „dozrievaní“ temných stránok ruského prezidenta, ktoré sa zjavne predierali na povrch už pred dvoma desaťročiami, až kým sa dočkali súčasného desivého vyvrcholenia.

Ruský režisér vo filme Svedkovia Putinovi vychádza zo záberov, ktoré natočil v roku 2000 ešte ako dokumentarista vtedy ešte čiastočne nezávislej ruskej televízie. Zábery pôvodne vznikali pre Putinovu predvolebnú kampaň. Dostal sa tak do jeho osobnej blízkosti a viedol s ním niekoľko zaujímavých súkromných rozhovorov.

V dokumente z roku 2018 Manskij pôvodný film doplnil o nepublikované zábery a vlastné komentáre, v ktorých sa okrem iného vyznáva, že sa podobne ako Putinovi vtedajší podporovatelia sám stal nevedomým svedkom a mlčiacim spolupáchateľom. „A tak sme sa všetci stali rukojemníkmi človeka, ktorý nás vedie k svetlým zajtrajškom metódami, ktoré pripomínajú našu temnú minulosť,“ glosuje Manskij.  

Režisérovi sa vďaka nebývalej možnosti dostať sa do Putinovej blízkosti podarilo zachytiť čosi, čo predznamenalo desivý vývoj dnešného vojnového agresora.  

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.