5. marca, 12:25

Prečo sa Molotovov kokteil volá po sovietskom ministrovi zahraničných vecí

Prečo sa Molotovov kokteil volá po sovietskom ministrovi zahraničných vecíNa snímke príslušníci civilnej obrany pripravujú Molotovov koktail 27. februára 2022 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Molotovov kokteil je históriou overená zbraň obľúbená hlavne u partizánov, banditov, demonštrantov a iných skupín s nedostatočným bojovým vybavením. Svoje meno získal ešte v čase druhej svetovej vojny a v dnešných dňoch sa zapisuje aj do dejín Ukrajiny. Čo ďalšie vieme o jeho pôvode?

Často to vidíme v médiách a na sociálnych sieťach. Zúfalí a súčasne odhodlaní ukrajinskí civilisti počas vojny pripravujú podomácky vyrobené zápalné fľaše, takzvaný Molotovov kokteil. Ide o prípravu na boj zblízka, najmä v samotných ukrajinských mestách. Stačí už len odvážny jednotlivec, ktorý ho hodí na nepriateľa s profesionálnou a o niekoľko úrovní lepšou výzbrojou. Hoci je zbraň primitívna, dokáže byť nesmierne účinná.

Aj keď názov tejto zbrane odkazuje na sovietskeho ministra zahraničných vecí z minulého storočia Viačeslava Molotova, história obdobnej zápalnej munície siaha podstatne ďalej do minulosti. Už v bojoch starovekého Ríma existovali nádoby naplnené horľavou zmesou, ktoré sa po dopade trieštili a spôsobovali opačnej strane značné škody.

Horľavinou boli neskôr bránené aj opevnené hrady, v bojoch ju využívali križiaci a na spomenutej technológii fungovali aj zbrane, ktoré poznáme napríklad z vojny vo Vietname. Uplatnenie si našla aj počas občianskej vojny v Španielsku či v protestoch po smrti Afroameričana Georgea Floyda.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.