Bude to Rok vakcíny, ale bolo by dobre, aby sa stal aj rokom štatistiky.

Prosím, len sa nebojte, že si tu prečítate nejakú najnovšiu konšpiráciu o tom, čo nám bolo zatajené, a kým, a samozrejme zámerne. Nie. Len verím, alebo aspoň dúfam, že v roku 2021 sa pokojne dozvieme fakty o pandémii koronavírusu, ktoré sa už ukazujú, len od nich ešte nemáme časový odstup, potrebný na ich odborné spracovanie a vyhodnotenie.

Samozrejme, rok 2021 bude aj u nás najmä Rokom vakcíny. Ale možno bude i Rokom štatistiky. Alebo Rokom Interpretácie štatistiky. Sme zvedaví napríklad na to, aká bude slovenská úmrtnosť za rok 2020, najmä za posledný štvrťrok. Aby sme sa dozvedeli, aká bola miera nebezpečenstva, ktorému sme pri pandémii čelili.

Naše oficiálne štatistiky hovoria o 2 138 zomretých na koronavírus v roku 2020, z toho skoro 1 300 za december. V roku 2019 u nás zomrelo 53 234 ľudí. Bude to za rok 2020 zhruba o tých dvetisíc viac? Inými slovami, je týchto vyše dvetisíc zomretých tými, ktorí by, nebyť pandémie, žili ďalej, alebo by títo zomreli tak,či tak kvôli iným zdravotným ťažkostiam? Skôr si myslím, že odpoveď znie, že niektorí áno, niektorí nie. A koľkí áno, a koľkí nie?

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.