2. marca, 08:26

Analytici: Rusko sa snažilo bojovať inak. Neuspelo a teraz sa vráti k svojej overenej stratégii

Analytici: Rusko sa snažilo bojovať inak. Neuspelo a teraz sa vráti k svojej overenej stratégiiĽudia si prezerajú vraky ruských vojenských vozidiel na ceste v meste Buča na západ od Kyjeva. Foto: TASR/AP

Ruskí vojaci označujú tradične delostrelectvo za „boha vojny“. Jeho vypustenie ich v minulosti neraz doviedlo k víťazstvám. Cenou za ne však bývali zruinované mestá a obrovské množstvo civilných obetí.

Vojenský expert Michael Kofman, ktorý ako jeden z mála dlhodobo predpovedal začiatok ruskej invázie na Ukrajinu, zhodnotil pre portál War on the Rocks prvé dni ruského ťaženia. Ruské velenie podľa jeho slov napáchalo hneď v prvých dňoch veľmi vážne chyby na strategickej aj taktickej úrovni. Ruská vojenská mašinéria sa však podľa jeho slov historicky vedela často zo svojich chýb poučiť a opäť sa nezastaviteľne rozbehnúť.

Kombinácia chýb z fínskej a prvej čečenskej vojny

Kofman súhlasí s väčšinou vojenských analytikov v tom, že cieľom ruskej operácie bola blesková vojna s cieľom rýchleho obsadenia Kyjeva pomocou malých mobilných jednotiek, ktoré sa snažili obísť väčšie mestá. Podľa experta viedli Kremeľ k voľbe tejto stratégie dva špecifické ciele v kombinácii s trestuhodným podcenením pripravenosti ukrajinskej armády. Prvou motiváciou bola snaha vyhnúť sa zdĺhavej vojenskej kampani, ktorá by zákonite viedla k veľkým stratám v radoch vlastných vojsk.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.