2. marca, 06:11

Popolcovou stredou sa začína pôstne obdobie. Jeho vyvrcholením je veľkonočný Veľký týždeň

Popolcovou stredou sa začína pôstne obdobie. Jeho vyvrcholením je veľkonočný Veľký týždeňFoto: Mazur/catholicchurch.org.uk, flickr.com
Katarína Nádaská Historička a etnologička.

Od Škaredej stredy po Veľký týždeň. Veľký pôst sa začínal Popolcovou stredou a jeho vyvrcholením bol Veľký piatok, spomienka na Kristovo umučenie a ukrižovanie. Pôst sa končil na Bielu sobotu po nočnej vigílii, teda obradoch Vzkriesenia. Obdobie bolo typické osobitnými jedlami a dokonca aj špeciálnym riadom.

Po fašiangoch, čase výdatného hodovania, zabíjačiek, svadieb, fašiangových sprievodov, zábav, plesov a bálov, prichádza v cirkevnom roku na rad Veľký pôst, obdobie skromnosti, kajúcnosti a postenia. Vo všeobecnosti platilo, že cez štyridsaťdňový pôst sa ľudia vyhýbali jedeniu mäsa, ba gréckokatolícki a pravoslávni veriaci dokonca nejedli ani len mlieko, syr. Štyridsať pôstnych dní je symbolický počet, pripomína niekoľko udalostí z biblického rozprávania –  štyridsať dní trvala potopa sveta, štyridsať rokov blúdili Izraeliti po púšti, kým prišli do zasľúbenej zeme, štyridsať dní strávil Mojžiš na hore Sinaj, ale aj Ježiš Kristus sa pred svojím verejným účinkovaním utiahol do samoty a štyridsať dní sa postil.

Veľkonočné sviatky v sebe spájajú dva pôvodné prvky – starší pochádza ešte z čias starých Slovanov, ktorí slávili v jarnom období solárny kult a začiatok poľnohospodárskych prác (hoci Slovania nedelili rok na štyri ročné obdobia, ale len na dve – zimu a leto – a obrady mali urýchliť koniec zimy a návrat tepla, slnka). Obdobie medzi zimou a letom pokladali za čas prebúdzania prírody a celej vegetácie zo zimného spánku, zrodu nového života. Kresťanstvo postupne prirodzeným spôsobom nadviazalo na slávenie tohto pohanského prírodného sviatku, ktorý sa u našich slovanských predkov tešil veľkej obľube. S prijatím kresťanstva sa obsah sviatku, samozrejme, zmenil, ale aj v jeho kresťanskom hlavnom motíve, zmŕtvychvstaní Ježiša Krista, vystupuje do popredia symbolika víťazstva života nad smrťou.

Kedysi prísny pôst

Treba si uvedomiť, že v minulosti boli obdobia prísneho pôstu určované cirkevným rokom, a preto bolo aj obdobie pôstu brané veľmi vážne.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.