2. marca, 06:10

Zelenskyj chce Ukrajinu v EÚ, Leyenová aj Čaputová prikyvujú. Západné členské štáty nemienia dávať Kyjevu plané sľuby

Zelenskyj chce Ukrajinu v EÚ, Leyenová aj Čaputová prikyvujú. Západné členské štáty nemienia dávať Kyjevu plané sľubyEuroposlanci stoja a tlieskajú po online vystúpení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas mimoriadneho zasadnutia EP v Bruseli 1. marca 2022. Foto: TASR/AP

Volodymyr Zelenskyj chce čím skôr prijatie do EÚ. Ambície podporili viaceré štáty východného krídla EÚ aj europarlament. Lenže cesta k členstvu je dlhá a Únia nedokáže dať dôveryhodný termín štátom západného Balkánu, nieto ešte vojnou zmietanej Ukrajine.

Ukrajinská cesta do EÚ je otvorená už roky, ale zatiaľ bola zdĺhavá, tŕnistá a s bolestivými odbočkami. Keď pred deviatimi rokmi vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč zastavil pripravovaný podpis asociačnej dohody s EÚ, nasledovali protesty na Majdane.

Janukovyč z vlasti utiekol, nová vláda nastolila prozápadný kurz. Lenže nasledovala ruská anexia Krymu a výboje na východe Ukrajiny, kde vznikli proruské ľudové republiky. Asociačnú aj obchodnú dohodu s Úniou napokon Ukrajina podpísala, vstúpili do platnosti v roku 2017.

Teraz sa hovorí o oveľa odvážnejšom kroku – o udelení štatútu kandidátskeho štátu, ktorý je predpokladom na otvorenie prístupových rokovaní a vstup do EÚ. Lenže pohľady na to, či Ukrajine sľubovať štatút kandidáta, alebo priamo členstvo, a v akom termíne, sa v Únii líšia.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.