Vláda prijala tvrdšie opatrenia, ministri hovoria, že sa chcú vyhnúť zatvoreniu veľkých fabrík. Tomu by malo pomôcť aj masové testovanie antigénovými testami.

Zhrnutie nových opatrení:

Od polnoci sa zakazujú stretnutia s rodinnými príslušníkmi alebo blízkymi známymi v rámci tzv. bublín, ak nejaké bubliny už vznikli a rodiny trávia čas spoločne, nie je nevyhnutné ich hneď rozpustiť, zákaz sa týka vzniku nových bublín.

Zakazuje sa pohyb mimo okres. Cesta do práce bude možná, potrebné sú však výnimky. Vláda vyzýva, aby všetci, ktorí môžu, zostali po sviatkoch pracovať z domu. Výnimky by sa mali týkať tých, ktorých zamestnanie si vyžaduje prítomnosť v práci.

Zatvorené budú aj kostoly. Zákaz bohoslužieb je platný už od 1. januára, čo je pre katolíkov prikázaný sviatok. Omše sa nebudú konať.

Do škôl sa nepôjde, zostávajú zatvorené, výnimky pre školy s antigénovými testami sa rušia.

Všetky lyžiarske strediská sú zatvorené. Hotely nebudú prijímať žiadnych nových hostí, pobyty, ktoré už začali, môžu dokončiť.

V platnosti zostáva zákaz predaja jedla. Turistika a šport sú možné pri dodržaní ostatných nariadení, ale iba v rámci okresu.

Platnosti tiež zostávajú výnimky ako návšteva lekára a lekárne, nákup v potravinách.

Foto: Jakub Kotian/TASR

Minister zdravotníctva Krajčí povedal, že Slovensko ako celok je v čiernej zóne, hrozí vyčerpanie zdravotníkov a neschopnosť nemocníc prijímať nových pacientov.

Opatrenia boli vyhlásené do 24. januára.

Obsiahlejší opis prijatých opatrení:

Na Slovensku bude od 5. hodiny ráno 1. januára 2021 platiť prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek. Opatrenie bude platiť do 24. januára. Rozhodla o tom vláda na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní, podrobnosti uviedli na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), hlavný hygienik SR Ján Mikas, zástupcovia koaličných strán a konzília odborníkov.

Kabinet výrazne zúžil okruh výnimiek, najzásadnejším je zrušenie stretávania sa s blízkymi v tzv. bubline. Ako vysvetlil Krajčí, doterajšie bubliny sa rušiť nemusia, nesmú sa však vytvárať nové. Obmedzenie mobility má dosiahnuť aj zákaz cestovania medzi okresmi.

Zo zákazu vychádzania majú výnimku len cesta do zamestnania či výkonu podnikateľskej a obdobnej činnosti, ak nie je možné nariadiť prácu z domu. „Zamestnanci by mali mať potvrdenie od zamestnávateľa, že sú vyslaní mimo trvalého bydliska v súvislosti s pracovnými povinnosťami,“ dodal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Povolená bude aj cesta s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb – potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva a ďalších potrieb pre zvieratá, pohonných látok. Povolené bude aj „venčenie“, no len v okruhu 1000 metrov v okolí bydliska

Taktiež má výnimku cesta do zdravotníckych zariadení s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, cesta do lekárne či na testovanie na nový koronavírus. Zo zákazu je vyňatá aj cesta na pohreb, na ktorom sa môže zúčastniť len šesť osôb. Výnimku zo zákazu vychádzania má aj cesta do poisťovne, banky, do servisu motorových vozidiel. Povolené je tiež vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na takúto starostlivosť odkázaná.

Povolený ostáva pobyt v prírode, no iba v rámci okresu, respektíve v prípade Bratislavy a Košíc v rámci mesta.

Od polnoci budú zároveň zatvorené všetky lyžiarske strediská. Menia sa aj pravidlá pre hotely, ktoré nesmú prijímať nových hostí, už ubytovaní klienti môžu ostať, nesmú si však predĺžiť pohyb. Zatvorené ostanú aj kostoly, nebude možné tiež konzumovať jedlo v exteriéri prevádzok, jedlo si bude možné zobrať len domov.

Vláda sprísnila výnimky, ktoré prijala 16. decembra pri ustanovení zákazu vychádzania od 19. decembra, bolo ich vyše 20. Ako povedal minister zdravotníctva, protipandemické opatrenia s toľkými výnimkami sa ukázali ako nedostatočné na zabránenie nárastu prípadov ochorenia Covid-19.

Prijaté opatrenia podporila aj prezidentka Čaputová.

(tasr, fed)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.