1. marca, 15:29

Úsmev ako dar: Postavme spolu humanitárny most Slovensko – Užhorod

Úsmev ako dar: Postavme spolu humanitárny most Slovensko – UžhorodFoto: archív Úsmev ako dar

Na ukrajinskej strane hranice so Slovenskom čakajú utečenci dlhé hodiny v mraze, bez jedla a vody či hygienických možností. Väčšinou ide o ženy s deťmi a starších ľudí. Neziskovej organizácii Úsmev ako dar sa ako jedinej nateraz podarilo dostať s pomocou priamo na Ukrajinu. Čo videli za hranicami, opisujú ako humanitárne peklo, a preto chcú vybudovať humanitárny most Slovensko – Užhorod.

Úsmev ako dar pomáha ukrajinským rodinám, ktoré museli utiecť pred konfliktom v separatických oblastiach, už od roku 2015. Vďaka kontaktom, ktoré si organizácia za tie roky na Ukrajine vybudovala, sa im podarilo aj v tejto krízovej situácii dostať s pomocou priamo až do Užhorodu.

Len hlad, chlad, striedajúca sa tma a horiace sudy so smolou

Kamión spoločnosti Labaš so 14,5 tonami humanitárnej pomoci už dorazil na Ukrajinu, súčasťou posádky bol aj predseda košickej pobočky Úsmev ako dar Radoslav Dráb: „Pohľad, ktorý sa mi naskytol po prekročení hraníc, bol hrôzostrašný. Približne 40-tisíc seniorov, matiek s deťmi, ktorí čakali už druhú noc v rade na cestu do bezpečia. Tí bez áut mrznú vonku. Kým sa im podarí skutočne prejsť hranicu, potrvá to aj pár dní. Na ukrajinskej strane hranice však nie je žiadna pomoc, žiadne stany, žiadne humanitárne organizácie, žiadne jedlo, žiadna voda, lieky, toalety, proste nič. Len hlad, chlad, striedajúca sa tma a sem-tam horiace sudy so smolou, kde sa môžete zohriať. Peklo. Myslíte si, že ste v Afganistane, ale toto je sto kilometrov od Košíc,“ opisuje Dráb svoju cestu do Užhorodu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.