1. marca, 14:35

Predčasne vydaný komentár z RIA Novosti: Prečo sú Rusi na Ukrajine a ako si predstavujú budúcnosť

Predčasne vydaný komentár z RIA Novosti: Prečo sú Rusi na Ukrajine a ako si predstavujú budúcnosťFoto: TASR/AP

Ako vidí ruské vedenie vojnu na Ukrajine? Pohľad do „jeho mysle“ ponúka predčasne zverejnený komentár v ruskej tlačovej agentúre RIA Novosti. Autor v ňom už predpokladá víťazstvo nad Ukrajinou, pričom hovorí o opätovnom spojení „ruského“ ľudu.

V ruskej tlačovej agentúre RIA Novosti vyšiel v sobotu ráno komentár s titulkom „Ofenzíva Ruska a nového sveta“. Vydaný bol podľa všetkého predčasne, krátko po zverejnení ho zmazali. Z internetu však nezmizol, v celom znení ho zachoval archív Wayback Machine.

Text od komentátora Petra Akopova ponúka pohľad na to, ako si Rusko predstavuje riešenie takzvaného ukrajinského problému či obnovenie „ruskej jednoty“. Podobne ako Putin aj Akopov podotýka, že nezávislosť Ukrajiny (i Bieloruska) je „hrozná pohroma“ ruských dejín.

Táto pohroma však bola vraj prekonaná – autor zrejme očakával, že v dobe vydania článku bude vojna už vyhraná. „Áno, za veľkú cenu, áno, cez tragické udalosti občianskej vojny, keď bratia oddelení príslušnosťou k ruskej a ukrajinskej armáde po sebe strieľajú, ale už nebude existovať Ukrajina ako anti-Rusko,“ píše Akopov.

Autor ďalej v texte hovorí, že sa po vojne obnoví historická veľkosť Ruska a zjednotí sa ruský svet, respektíve svet Rusov. „Veľkorusov, Bielorusov aj Malorusov,“ uvádza sa v príspevku, odkazujúc na starobylé názvy pre Rusov, Bielorusov a Ukrajincov.

Spojenie Rusov

Putin sa podľa komentátora rozhodol na seba vziať historickú zodpovednosť, keď sa rozhodol „neponechať riešenie ukrajinskej otázky na budúce generácie“. Riešenie tohto problému bolo tak či tak hlavným problémom Ruska, a to vraj z dvoch dôvodov.

Prvá bola otázka národnej bezpečnosti, teda potenciál využitia Ukrajiny ako predsunutej základne pre Západ, aby vyvíjala tlak na Rusko. Druhý a dôležitejší dôvod je dvojaký – jednak komplex „rozdeleného ľudu“ a komplex „národného poníženia“, keď „ruský dom najprv stratil časť svojich základov (Kyjev) a potom bol nútený vyrovnať sa s existenciou dvoch štátov, dvoch národov“.

Podľa Akopova stála teda Moskva pred dilemou. Vrátiť Ukrajinu k Rusku, alebo sa vyrovnať so stratou časti svojich dejín a škrípať zubami pri spomienke na časy, keď stratili Ukrajinu. Nehovoriac o tom, že každým ďalším desaťročím by bola „náprava“ súčasného stavu ťažšia a ťažšia.

„V prípade upevnenia plnej geopolitickej a vojenskej kontroly Západu nad Ukrajinou by sa jej návrat do Ruska stal úplne nemožným – muselo by sa o ňu pobiť s atlantickým blokom,“ dodáva komentátor.

Navrátená Ukrajina

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.