1. marca, 15:47

Ak je pre vás Putin dôležitejší, odneste si aspoň ruské telá, volá patriarcha Ukrajiny na duchovného brata v Moskve

Ak je pre vás Putin dôležitejší, odneste si aspoň ruské telá, volá patriarcha Ukrajiny na duchovného brata v MoskveRuský prezident Vladimir Putin a ruský ortodoxný patriarcha Kirill. Foto: TASR/AP

Ruská invázia komplikuje vzťahy v pravosláví a východnom kresťanstve. Moskovský patriarchát vraj má záujem získať prevahu na Ukrajine. Pomoc slovenskej cirkvi na ukrajinsko-slovenských hraniciach ocenil arcibiskup z Vatikánu.

„Žiaľ, už z vašich predchádzajúcich verejných vyhlásení je jasné, že plniť záväzok Putina a ruského vedenia je pre vás oveľa dôležitejšie ako starosť o ľudí na Ukrajine, z ktorých niektorí vás pred vojnou považovali za svojho pastora. Preto má sotva zmysel žiadať od vás, aby ste spravili niečo účinné na okamžité zastavenie ruskej agresie proti Ukrajine,“ obrátil sa prímas (vedúci) Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi metropolita Epifanij na moskovského patriarchu Kirilla.

„Preto vás, hlavu Ruskej pravoslávnej cirkvi, vyzývam: aspoň preukážte milosrdenstvo vášmu ľudu a zástupu. Ak nemôžete pozdvihnúť svoj hlas proti agresii, pomôžte aspoň odniesť telá ruských vojakov, ktorí zaplatili svojimi životmi za myšlienku „Veľkého Ruska“, ktorá je vaša idea aj vášho prezidenta.“

Ako ukazujú tieto výroky, napätie medzi ruským a ukrajinským pravoslávím je na najvyššom bode. Dôvodom je postoj ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorá je veľmi opatrná, moskovský patriarcha vyhlásil, že „hlboko súcití s každým, koho zasiahlo nešťastie“, bojujúce strany by mali „urobiť všetko pre to, aby sa vyhlo civilným obetiam“. Žiada tiež venovať „všetku možnú pomoc obetiam vrátane utečencov, ľudí, ktorí zostali bez prístrešia a živobytia“. Kirill pridal aj ďalší výrok, o ktorom píšem nižšie, chýba však odsúdenie vojny.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.