1. marca, 13:11

Týždeň, za ktorý uplynuli desaťročia

Týždeň, za ktorý uplynuli desaťročiaIlustračné foto: TASR/AP

Je asi trochu chúlostivé citovať v súčasnej situácii ruského samovládcu menom Vladimir, ale azda to ešte nie je zakázané. Tak teda: Vladimir Iľjič Lenin kedysi povedal, že sú desiatky rokov, kedy sa nestane nič, a potom sú týždne, počas ktorých uplynú celé desaťročia. Lenin bol zločinec, ale tento postreh sa mu celkom podaril. Ak by jeho meno čitateľom príliš prekážalo, môžeme si predstavovať, že to povedal napríklad Winston Churchill. Ten mal na podobné bonmoty ešte väčší talent.

Počas posledného týždňa uplynulo najmenej dvadsať rokov. Najskôr začala veľká pozemná vojna na európskom území – niečo, o čom si veľa ľudí myslelo, že sa to už nemôže stať nikdy, a mnoho ďalších (vrátane autora tohto príspevku) aspoň to, že sa to nestane práve teraz. Stalo sa a zrazu sa zase ruské tanky valia po cudzej pôde. Obraz, na ktorý si Európa musela za uplynulé desiatky rokov akosi zvyknúť, aj keď nikdy neprestane znova šokovať.

Hrozivý medveď nemôže Ukrajinu len tak prehltnúť

Vzápätí sa ukázalo, že hrozivý medveď nie je až tak nezastaviteľný, ako sa zdal, a že nemôže Ukrajinu len tak prehltnúť ako zemiaky. O príliš horúce zemiaky sa popáli aj tá najväčšia a najzubatejšia papuľa a mnoho tých tankov, ktoré prešli hranice pre údajné zbratanie sa, už niekde stojí a tlie čadivým plameňom.

Napadnutí Ukrajinci bojujú ako hrdinovia, ale minimálne rovnako dôležité je, že Európa a USA prekonali svoj pochopiteľný strach z eskalácie a začali dodávať ukrajinskej armáde špičkové zbrane. Ak v Kremli počítali s tým, že naženú západnému svetu strach a prinútia ho obmedziť sa na ostré protesty a obmedzené hospodárske sankcie, škaredo sa pomýlili. Môžu na to doplatiť porážkou, akú už svet dlho nevidel.

Ruská armáda síce nie je slabá, ale platia pre ňu úplne rovnaké technické a fyzikálne obmedzenia ako pre kohokoľvek iného. Tank zasiahnutý strelou Javelin alebo NLAW sa roztrhne a zhorí úplne rovnako bez ohľadu na to, či sa tak stalo v púšti pred Bagdadom alebo na charkovskom predmestí. A ak dôjdu ruským vozidlám pohonné hmoty, zostanú stáť na mieste ako dobrý cieľ pre nepriateľskú pechotu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.