1. marca, 06:37

Nemecko zvažuje odložiť odstavenie jadrových elektrární. Na krok je už podľa energetikov neskoro

Nemecko zvažuje odložiť odstavenie jadrových elektrární. Na krok je už podľa energetikov neskoroChladiace veže jadrovej elektrárne Philippsburg v Nemecku. Foto: TASR/AP

Nemecká vláda hľadá cesty, ako znížiť energetickú závislosť od Ruska. Zháňa plyn aj uhlie, dokonca zvažuje nechať v prevádzke jadrové elektrárne. Energetické firmy sú však proti. Prípravy na odstavenie posledných troch reaktorov sa začali a zostáva len desať mesiacov.

Ďalší zvrat v nemeckej politike. Po zablokovaní takmer dokončeného plynovodu Severný prúd 2 a zaslaní zbraní Ukrajine Berlín opäť prekvapil.

Nemecký minister hospodárstva a klímy Robert Habeck zobral do úvahy návrhy, aby vzhľadom na vojnu na Ukrajine prehodnotil energetickú politiku. Vicekancelár za nemeckých Zelených pripustil, že jadro je stále v hre a posledné funkčné reaktory by mohli zostať v prevádzke dlhšie, hoci to jeho strana dlhodobo odmietala.

„Je to relevantná otázka, určite by som ju ideologicky neodmietal,“ cituje Habecka Euractiv. Vlani Nemecko odstavilo tri jadrové elektrárne a zvyšné tri reaktory chce vyradiť z prevádzky do konca tohto roka. Do roku 2030 chce zastaviť výrobu elektriny zo spaľovania uhlia (predošlá vláda plánovala až rok 2038).

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.