28. februára, 17:01

Môžu ísť slovenskí dobrovoľníci bojovať na Ukrajinu? Žilinka so Šeligom sa nezhodnú, ministerstvo nevie

Môžu ísť slovenskí dobrovoľníci bojovať na Ukrajinu? Žilinka so Šeligom sa nezhodnú, ministerstvo neviePríslušníci známej francúzskej cudzineckej légie. Foto: TASR/AP

S pokračujúcou ruskou inváziou na Ukrajine západné štáty hľadajú cestu, ako vojensky pomáhať Ukrajine. Najprv to boli dodávky zbraní, teraz už je reč o vyslaní bojachtivých dobrovoľníkov. Viacero európskych štátov krok podporilo, Slovensko v téme zatiaľ nemá jasno. Podľa zákona je narukovanie do zahraničia bez povolenia trestné.

Ukrajina sa stala terčom ruskej invázie a zatiaľ sa jej darí vzdorovať agresii. Kyjev odoláva, štát sa húževnato bráni a Rusku sa zatiaľ nepodarilo zlomiť prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ukrajinský líder však čelí veľkej presile. Požiadal preto o pomoc zo zahraničia – nielen zbraňami a sankciami, ale aj bojovníkmi. Bojachtivým jednotlivcom ponúkol možnosť vstúpiť do jednotiek územnej obrany ukrajinskej armády. Chce vytvoriť samostatnú divíziu nazvanú „medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny“.

Môžu ísť aj Slováci?

Ukrajinská výzva zarezonovala aj na Slovensku. Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý cituje zákon, je boj v radoch cudzej armády alebo ozbrojenej skupiny trestný. Zároveň je tam však dôvetok „konaná bez povolenia“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.