1. marca, 06:36

Čo čaká energetickú politiku? Zdá sa, že jadro bude triumfovať

Čo čaká energetickú politiku? Zdá sa, že jadro bude triumfovaťIlustračné foto: byronv2/flickr.com

Ten príbeh poznáme, Európska únia sa v mene zelenej idey rozhodla obetovať výrobu elektriny, ako sme ju poznali donedávna. A potom prišla vojna na Ukrajine. Nahradí jednu zmenu iná zmena?

Dôvodov sa črtá viacero. Kľúčové bude, samozrejme, Nemecko. To už otočilo o 180 stupňov v budovaní armády, keď v jednom prejave kancelár Scholz ohlásil, že len tento rok presunie Nemecko na obranu 100 miliárd eur a začne nakupovať americké stíhačky a izraelské drony. Scholz ale začal hovoriť aj o energetickej bezpečnosti a budovaní dvoch terminálov na skvapalnený plyn. Nord Stream 2 sa v blízkej dobe zrejme nespustí, Nemci budú musieť toho prehodnotiť viac. Najmä ak zelené predstavy Európskej komisie narážali na objektívnu realitu už predtým. Otázkou je, či sa odmietnutie jadra zo strany niektorých krajín Únie vrátane Nemecka nestane neúnosným.

Téma sa týka aj Slovenska. O slovenských možnostiach výroby elektriny z rôznych zdrojov sme sa rozprávali s bývalým riaditeľom prevádzky a údržby Slovenských elektrární Ignácom Pňačkom. Rozhovor prebehol ešte pred vojnou, preto ešte nereflektuje potenciál nových udalostí zmeniť európsku energetiku. K tejto téme pripravujeme samostatný text.

Ignác Pňaček je energetický konzultant, ktorý ako dlhoročný člen predstavenstva Slovenských elektrární technicky riadil prevádzku a údržbu väčšiny domácich energetických zdrojov. Neprekvapí teda, že je voči odstavovaniu jadra v Európe veľmi skeptický. Dokonca predpokladá, že aj Nemecko bude musieť svoju politiku vo vzťahu k jadrovej energetike prehodnotiť. Vládnuca zelená ideológia v Nemecku tomu síce donedávna nenasvedčovala, ale po Ukrajine už Berlín zmenil viacero presvedčení, ktorých sa držal od konca druhej svetovej vojny. A najmä, zelené predstavy teraz ešte viac narážajú na realitu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.