28. februára, 12:41

Sankcie môžu poškodiť Západ viac ako Rusko

Sankcie môžu poškodiť Západ viac ako RuskoFoto: TASR/AP

Ekonomické sankcie sú spolu so zasielaním a financovaním zbraní a verbálnou podporou Ukrajiny hlavnou reakciou Západu na ruskú inváziu. Sankcie, súdiac podľa vyjadrení západných politikov, sú tým, čo považujú za najdôležitejší nástroj. Ukrajine pritom zrejme nepomôžu a ekonomicky poškodia nielen Rusko, ale aj Európu. Obávam sa, že dlhodobo neprinesú ani väčšiu bezpečnosť. Z realistického pohľadu sankcie nedávajú zmysel, ak Západ nie je ochotný ísť do veľkého konfliktu s Ruskom.

V britskom seriáli z osemdesiatych rokov Áno, pán premiér vysvetľuje vysoký vládny úradník štandardný postup vlády v prípade napadnutia iného štátu: Poskytneme im všetku podporu, okrem pomoci. Na inom mieste seriálový premiér zapálene vysvetľuje, že Británia musí podporovať právo a spravodlivosť a vždy bojovať za slabých proti silným. Na otázku, prečo teda nepošle vojakov do Afganistanu proti Rusom, však odpovedá, že Rusi sú príliš silní.

Okrem slovných deklarácií a obmedzenej vojenskej a materiálnej podpory sa reakcia Západu sústredí na prijatie ekonomických sankcií. Zo strany Európskej únie boli najskôr opatrnejšie, napokon sú silnejšie a odpoja významnú časť ruského bankového sektora zo Swiftu (globálneho platobného systému), sú teda vážne. Na mieste je otázka, či je politika sankcií zmysluplná a do akej miery je zdržanlivosť niektorých štátov v takejto situácii rozumná. K tomu tri poznámky.

Sankcie môžu na Rusko účinkovať menej ako na Západ

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.