28. februára, 13:34

Nie je všetko stratené. Pandémia a zmluva s USA Slovákov rozdivočila, pri pomoci Ukrajincom ukázali ľudskú tvár

Nie je všetko stratené. Pandémia a zmluva s USA Slovákov rozdivočila, pri pomoci Ukrajincom ukázali ľudskú tvárVojnoví utečenci z Ukrajiny na hraničnom priechode Ubľa-Malyj Bereznyj, ktorým podávajú Slováci potraviny, Ubľa, 27. februára 2022. Foto: TASR / František Iván

Slovensko ukázalo zmierlivú tvár. Dobrovoľníci, charitatívne a neziskové organizácie pomáhajú na hraniciach. Slováci sa húfne zapájajú do materiálnych a finančných zbierok. Po vybičovaných politicko-spoločenských sporoch sa ozvala v rozdivených Slovákoch ľudskosť.

Od druhej svetovej vojny nikdy nebol ozbrojený konflikt tak blízko slovenských hraníc. Hrozba bola prítomná, pôsobila ako spôsob nátlaku. Vo štvrtok ráno sme sa prebudili do hrozivej reality, Vladimir Putin vyhrážky pretavil do reality. Odsúdeniahodnú masívnu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu mnohí nečakali.

Kým sme počúvali o prvých krokoch ruských vojsk na ukrajinskom území, naoko sa vojna mohla zdať niektorým vzdialená. Keď sme videli zábery ľudského utrpenia a prvých utečencov na hraniciach, prišlo precitnutie.

Putinova invázia je neospravedlniteľná a priamo nevyprovokovaná, akokoľvek dlho budeme diskutovať, čo jej nepriamo predchádzalo a ako napätie medzi Ruskom a Západom roky narastalo.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.