28. februára, 06:13

V Rusku čoraz viac narastá odpor proti vojne

V Rusku čoraz viac narastá odpor proti vojnePolicajti zatýkajú ženu počas akcie proti ruskému útoku na Ukrajinu, v Omsku. Foto: TASR/AP

Tisíce ruských vedcov a populárnych predstaviteľov zábavného priemyslu sa medzitým podpisujú pod otvorené listy odsudzujúce inváziu ruských vojsk do susedného štátu.

Ako prvý spomedzi vplyvných ruských podnikateľov sa v nedeľu ozval Michail Fridman. Ruský oligarcha, spolumajiteľ Alfa banky a mnohých iných firiem v Rusku, na Ukrajine a v zahraničí, napísal list zamestnancom svojej spoločnosti LetterOne.

„Táto kríza si vyžiada životy a veľmi poškodí dva národy, ktoré boli bratmi stovky rokov. Som úzko spojený ako s ukrajinským, tak aj ruským národom a súčasný konflikt hodnotím ako tragédiu pre oba.“ Fridman zdôraznil, že nejde o politické vyhlásenie, ale „stanovisko podnikateľa zodpovedného za životy tisícok zamestnancov v Rusku, ako aj na Ukrajine“. Oligarcha na záver uviedol, že si „silno želá“ ukončenie vojny na Ukrajine. „Verím, že moji partneri zdieľajú tento názor,“ dodal.

Neskôr sa so svojím protivojnovým stanoviskom pripojil aj Oleg Deripaska, jeden z 200 najbohatších Rusov. Ten na sociálnej sieti Telegram vyzval k ukončeniu bojov na Ukrajine. „Mier je veľmi dôležitý! Rokovania by sa mali začať čo najskôr,“ napísal oligarcha. Deripaska mal v minulosti veľmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, no ich vzťah neskôr mierne ochladol.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.