27. februára, 12:50

Vo vojne na Ukrajine sa črtá zlomový moment, netešme sa však predčasne. Obe strany chcú rokovať, skloňuje sa aj Bratislava

Vo vojne na Ukrajine sa črtá zlomový moment, netešme sa však predčasne. Obe strany chcú rokovať, skloňuje sa aj BratislavaUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že Moskva bombarduje obytné oblasti na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Po troch dňoch intenzívnych bojov svitá nádej na diplomatické riešenie. Rusko narazilo na tvrdý odpor Ukrajincov a napokon aj rázne sankcie Západu. K tomu sa pridávajú početné protesty proti vojne priamo v ruských mestách. Ukrajina odmietla rokovania v Bielorusku, ale navrhla namiesto toho Bratislavu aj Varšavu.

Bombardovanie, nálety, námorné operácie, pozemná invázia aj diverzanti. Rusko prekvapilo nielen bezprecedentným útokom na susednú Ukrajinu, ale aj jeho rozsahom. Vyslali stovky vozidiel a tisíce vojakov.

Prvotné správy zneli pre Ukrajinu krajne nepriaznivo. Rusko hlásilo už v štvrtok doobeda zničenie vojenských letísk aj vyradenie protivzdušnej obrany. Postupovalo z troch strán svetových strán, na juhu z okupovaného polostrova Krym aj priamo z Čierneho mora smerom na Odesu.

Vojensky situácia vyzerala jasne v prospech Ruska. Väčšina západných štátov síce Ukrajine dodávala zbrane, ale niektoré sa zdráhali. Nemecko zbrane dodať nechcelo a podľa ukrajinského veľvyslanca v Berlíne už nad Kyjevom lámali palicu. Objavili sa správy, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostal ponuku od USA na evakuáciu, ostal však v Kyjeve. „Bojuje sa tu, potrebujem muníciu, nie odvoz,“ odpovedal údajne ukrajinský líder.

V piatok a najmä v sobotu začali postup Ruska brzdiť tri faktory: vojenský odpor Ukrajincov, tvrdšie sankcie Západu a diplomatický tlak.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.