26. februára, 22:11

Za schvaľovanie útoku Ruska hrozí v Česku väzenie. V krajine zablokovali Aeronet a ďalšie proruské weby

Za schvaľovanie útoku Ruska hrozí v Česku väzenie. V krajine zablokovali Aeronet a ďalšie proruské webyMuž na Karlovom moste v Prahe, ilustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Český najvyšší štátny zástupca Igor Stříž v sobotu varoval českých občanov, aby neschvaľovali útok Ruska na Ukrajinu, neakceptovali inváziu ani ju nepodporovali alebo neschvaľovali predstaviteľov Kremľa. Mohli by sa tým vystaviť trestnému stíhaniu. V Česku zároveň došlo k zablokovaniu vybraných dezinformačných webov.

„Za istých podmienok by mohli čeliť aj trestnoprávnej zodpovednosti za trestný čin schvaľovania trestného činu podľa § 365 trestného zákonníka, prípadne za trestný čin popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídy podľa § 405 trestného zákonníka,“ uviedol najvyšší štátny zástupca (prokurátor) Stříž v tlačovom vyhlásení.

Vysvetlil, že v českej ústave je síce zakotvená sloboda prejavu a každý má právo vyjadrovať svoje názory spôsobom, aký považuje za vhodný. „Ale aj sloboda prejavu má v demokratickom právnom štáte svoje limity,“ zdôraznil Stříž.

Zablokovali niektoré weby

Vyhlásenie Stříža prišlo deň po tom, ako český správca národnej domény CZ.NIC v piatok zablokoval osem vybraných dezinformačných webov.

Ako CZ.NIC informoval na svojej webovej stránke, k tomuto kroku správca českej národnej domény pristúpil po „intenzívnych konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe odporučenia Vlády Českej republiky“.

Tento mimoriadny krok je pritom podľa združenia reakciou na vojenský útok ruskej armády proti zvrchovanej Ukrajine a na dezinformačnú kampaň, ktorá tento útok sprevádzala a stále sprevádza.

Informácie nezaložené na pravde

Ako uviedol výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC Ondřej Filip, agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine dlhodobo sprevádza dezinformačná kampaň v mnohých internetových médiách, ktoré využívajú českú národnú doménu.

„Pretože sa tieto informácie cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú k šíreniu vykonštruovaných fám, vyhlásení a nestability v spoločnosti, rozhodli sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľmi štátu tieto výrazné dezinformačné médiá zablokovať,“ dodal Filip.

Podľa medializovaných informácií ide o weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

(tasr, sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.