1. marca, 06:37

Keď naše liberálne médiá pápežovej návšteve nič nevyčítali, čo mám ja ako katolícky kňaz?

Keď naše liberálne médiá pápežovej návšteve nič nevyčítali, čo mám ja ako katolícky kňaz?Martin Michalíček pred sochou Jána Pavla II. vo Vatikáne. Foto: Bohumil Petrík

Keď naše liberálne médiá nič nevyčítali pápežovej návšteve na Slovensku, čo mám vyčítať ja katolícky kňaz? Pýta sa prvý Slovák na poste generálneho tajomníka Rady európskych biskupských konferencií. Martin Michalíček cestu komentoval aj pre taliansku televíziu. Štandardu prezradil, čo závidia európske cirkvi Slovensku, ako vo Švajčiarsku využil svoju skúsenosť z komunistického prenasledovania a ako vníma prebiehajúcu synodu.

Ako hodnotíte pápežovu cestu na Slovensko?

Cestu som sledoval zo Sankt Gallenu, keďže som bol pracovne zaneprázdnený, ale mal som česť komentovať ju naživo pre televíziu TV2000, konkrétne pápežovo stretnutie s biskupmi a zasvätenými v Katedrále svätého Martina. Cestu hodnotím ako mimoriadne úspešnú a rezonovala aj v zahraničí. Viem to preto, že som sa vtedy pohyboval na stretnutiach v Budapešti na Medzinárodnom eucharistickom kongrese, na plenárnom zasadnutí CCEE koncom septembra a aj na katechetickom stretnutí v Ríme dva dni po pápežovej návšteve. V rámci tohto sympózia nás prijal Svätý Otec a osobne som mu poďakoval za návštevu. Jeho reakcia bola veľmi živá, spontánna a na jeho tvári bolo vidieť radosť, lebo po dlhých mesiacoch aj jeho izolácie mohol prežiť v kontakte s ľuďmi, a to mi aj spomenul.

Moji kolegovia vo Švajčiarsku vnímali návštevu živo, vedeli, že ide po dlhom čase na apoštolskú cestu. Po pandémii bola prvou klasickou pastoračnou cestou, ak neberieme do úvahy Irak, kde šlo skôr o medzináboženský dialóg. Aj preto medzi ľuďmi rezonovala a nebola len jednou z mnohých apoštolských ciest. Bola veľmi sledovaná aj preto, lebo pápež bol krátko predtým v nemocnici. Ľudia v zahraničí, s ktorými som bol v kontakte, skôr vnímali pápežove gestá ako obsah príhovorov.

Kňaz Martin Michalíček hovorí v týchto intervaloch: 43.30, 1:36:44, 2:41:00.

Bolo všetko tak, ako malo byť?

Aj tu platí, že nikdy nie je tak dobre, aby nemohlo byť lepšie. V zhode s inými hodnoteniami môžem povedať, že to bol nadmerný výkon, klobúk dole, lebo návšteva bola oficiálne ohlásená 4. júla a na jej prípravu bolo len dva a pol mesiaca. Niet čo vyčítať. Keď naše liberálne médiá nič nevyčítali, čo mám ja ako katolícky kňaz?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.