Zdravotníci musia byť súdržní a pomáhať si navzájom. Nemocnice potrebujú posilniť personál a primárne špecialisti by im mali pomôcť. V reakcii na výhrady odborných organizácií k povolávaniu ambulantných lekárov do nemocníc to uviedlo ministerstva zdravotníctva. Šéf rezortu Marek Krajčí zároveň občanov vyzval k zodpovednosti počas osláv.

Najmä v kritickom čase pandémie je podľa rezortu dôležité, aby zdravotníci držali spolu. „Nepovažujeme za správne, aby zdravotníci v nemocniciach pracovali s vypätím všetkých síl, bez možnosti čerpania si dovolenky, zatiaľ čo mnohí ambulantní lekári napríklad v období vianočných sviatkov oddychovali so svojimi rodinami,“ poukázala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.  

V prípade ak nemocnice, ktoré sú subjektmi hospodárskej mobilizácie, potrebujú zabezpečiť dodatočný personál, majú možnosť využiť aj inštitút nariadenia pracovnej povinnosti. Nariadenie pracovnej povinnosti majú v kompetencii okresné úrady. „Podľa našich informácií by primárne mali uprednostniť špecialistov pred všeobecnými lekármi,“ zdôraznila Eliášová.

Zároveň odmietla tvrdenie Asociácie súkromných lekárov (ASL), že o tejto povinnosti pre ambulantný sektor ministerstvo s nimi nekomunikovalo. Posledné stretnutia sa uskutočnili podľa Eliášovej v decembri. „Viackrát boli diskusie o zamýšľaných krokoch ministerstva. Ministerstvo nastavuje jednotlivé opatrenia proporčne, v závislosti od reálnych potrieb,“ dodala Eliášová.

Rezort vraj vec nekonzultoval

Ambulantných lekárov bude možné v prípade mobilizácie využiť aj v nemocniciach. Doteraz mali v prípade uloženia pracovnej povinnosti zostať vo svojich ambulanciách. Zmenu vládneho nariadenia odobril v utorok (29. 12.) kabinet na svojom online rokovaní.

Proti tomu sa ozvali ASL aj Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Kritizovali ministerstvo za to, že novú povinnosť s nimi dopredu nekonzultovalo, a poukazovali aj na vysoký vek mnohých ambulantných lekárov.

Dodržiavať, nie obchádzať pravidlá

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) zároveň nabáda občanov k zodpovednosti aj počas tohtoročného Silvestra. Pripomína, aby nezabúdali na dodržiavanie nariadení, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. Opatrenia sú oproti iným krajinám miernejšie, Slovensko podľa neho stavilo najmä na zodpovednosť svojich obyvateľov. Rezort zdravotníctva zároveň varuje pred užívaním alkoholu počas pandémie.

„Každý sa musí správať zodpovedne. Nehľadať cestu, ako obísť platné pravidlá, ale ich rešpektovať. To je cesta k úspešnému zvládnutiu súčasnej nepriaznivej situácie,“ odkazuje Krajčí. Ako sa budú ľudia podľa neho správať počas osláv príchodu nového roka, sa premietne do počtu chorých v nasledujúcom období. Pripomína preto, že to, ako krajina boj s novým koronavírusom zvládne, závisí od každého. Mierne vydýchnutie bude totiž možné až po zaočkovaní veľkej časti obyvateľstva.

Menej alkoholu, menej problémov

Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica zároveň v súvislosti so silvestrovskými oslavami varuje pred rizikami požívania alkoholu. Podotýka, že po jeho konzumácii sa ľudia často správajú menej opatrne a nedbajú na dodržiavanie pravidiel.

„Alkohol tiež oslabuje imunitnú ochranu pred infekciou ochorenia COVID-19. Ak sa niekto nakazil a konzumuje aj v menšom množstve alkohol, potom priebeh ochorenia bude ťažší,“ zdôrazňuje Okruhlica. Odporúča maximálne pripiť si symbolicky a dopriať si skôr dostatok pohybu a vitamínov.

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že naďalej platí zákaz vychádzania, mimo výnimiek. Stretávanie medzi dvomi domácnosťami je možné, ale iba s tou, s ktorou si na začiatku platnosti opatrení vytvorili tzv. bublinu. Apeluje na dodržiavanie všetkých protiepidemických opatrení a vyhýbaniu sa kontaktov. Okrem nosenia rúška, dostatočného odstupu a hygieny rúk ministerstvo odporúča aj dôkladné vetranie priestorov.

(tasr, joh)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0