26. februára, 21:50

Na ukrajinskej hranici. Deň 3: Nedôvera, akční Česi a množstvo pomoci i úprimnej vďaky

Na ukrajinskej hranici. Deň 3: Nedôvera, akční Česi a množstvo pomoci i úprimnej vďakySpiace deti na ukrajinsko-slovenskej hranici.

Tretí deň a situácia na hranici v Ubli je opäť iná. Našťastie, výrazne lepšia. Zatiaľ čo v prvé dni tu bolo v podstate zopár ľudí, teraz sa hranica premenila na ľudské mravenisko. Katolícku charitu už doplnil aj Červený kríž a rôzne menšie charity. Na mieste je viac policajtov aj colníkov a do akcie sa konečne dostala aj armáda. Jej príslušníci pomáhajú utečencom nosiť tašky a polícii koordinovať dopravu.

Charita už má elektrinu, takže mohla spustiť kávovar. Dá sa zohriať v stane Červeného kríža. Orange spustil na mieste bezplatnú wifi a bezplatne ponúka SIM karty. V stane červeného kríža sa dá nabiť mobil. Niektoré charitatívne organizácie sa už chystajú aj na druhú stranu hranice.

Vo veľkom bielom stane, ktorý je najdôležitejšou novinkou, ma najviac zaujali spiace deti. Majú desať a jedenásť rokov. Ich matka Kristína mi vraví, že uteká z Mukačeva. Pýtam sa jej, ako dlho čakali na hranici. „Prišli sme o polnoci a na druhú stranu sme sa dostali o pol desiatej, takže deväť a pol hodiny,“ vraví. Nečudo, že deti spia.

Kristína uteká spolu s kamarátkou, ktorá má štyri deti. Najstaršie má 14 rokov a v prvej chvíli som ho ani neuvidel. Hlavu v čiernej kapucni malo zloženú matke na kolenách. Myslel som si, že to je nejaká batožina. Obe cestujú do Košíc, kde majú rodinu. Kristína vraví, že by po ňu mal každú chvíľu prísť jej manžel. V tomto sa situácia nezmenila. Stále dominujú ženy a deti.

Tonyho z Katolíckej charity sa pýtam, či má nejaké informácie o ľuďoch, ktorých včera odviezli do ich zariadenia vo Vysokých Tatrách. „Asi polovica detí je chorá. Už to riešime s lekármi,“ vraví. Nečudo, tejto noci teplota klesla pod nulu. Deti v chlade trávia dlhé hodiny, chorých asi bude pribúdať.

Akční Česi

Dnes poobede však najväčší rozruch na hranici budili partie Čechov, ktoré prišli na autách a dodávkach a tiež vybavujú autobusy, ktorými by utečencov zadarmo prepravili do Česka. Majú pre nich dokonca zabezpečené aj ubytovanie.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.