26. februára, 09:13

Vojenský expert: Rusi postupujú pomalšie, než si želali

Vojenský expert: Rusi postupujú pomalšie, než si želaliRuský prezident Vladimir Putin (vľavo) a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: TASR/AP

V rozhovore pre Štandard to uviedol vojenský analytik Dumitru Minzarari z nemeckého Inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné otázky. Podobne to vidia však aj iní vojenskí experti.

Mnohí analytici a politológovia si v posledných dvoch dňoch na sociálnych sieťach sypú popol na hlavu za to, že dlhodobo podceňovali hrozbu ruského vojenského vpádu na Ukrajinu, keďže takýto krok pôsobil politicky aj ekonomicky neracionálne. Jedna skupina expertov však, naopak, dlhodobo varovala, že bez ohľadu na zdanlivú iracionalitu je Rusko pripravené inváziu skutočne uskutočniť.

Tou skupinou boli vojenskí analytici, ktorí neporovnávali politické za a proti, ale podrobne analyzovali jednotlivé kroky ruských ozbrojených síl. Spomedzi mnohých možno spomenúť napríklad Michaela Kofmana, ktorý dokonca vopred pripravil mapu pravdepodobného ruského ťaženia, alebo českého experta Jana Kofroňa z Karlovej univerzity v Prahe.

Zmena režimu, nie obsadenie celej Ukrajiny

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.