25. februára, 16:05

Štát bude mať možnosť blokovať škodlivé weby. Parlament zmenu schválil pre vojnu na Ukrajine

Štát bude mať možnosť blokovať škodlivé weby. Parlament zmenu schválil pre vojnu na UkrajineRoman Mikulec. Foto: Jaroslav Novák/TASR

AKTUALIZOVANÉ Aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine vláda a o niekoľko hodín v skrátenom legislatívnom konaní aj parlament odobrili blokovanie webov s údajne škodlivým obsahom. Nový inštitút má byť súčasťou zákona o kybernetickej bezpečnosti. V susednom Česku sa už podobný proces začal a dotkol sa viacerých internetových domén.

Vláda v piatok posunula do parlamentu úpravu zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorou podľa dôvodovej správy sleduje cieľ zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete prostredníctvom nového inštitútu „blokovania“. O niekoľko hodín neskôr o nej v skrátenom legislatívnom konaní na mimoriadnej schôdzi Národná rada SR rozhodla kladne.

Iniciatíva prichádza počas ruskej invázie na Ukrajinu a súvislosť právnej úpravy s ňou otvorene pomenoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Zmena by štátu pomohla efektívnejšie cenzurovať niektoré zdroje správ.

„Poviem to na rovinu, nech sa na mňa nikto nehnevá, ale to, čo tu bolo spôsobené rôznymi aktérmi proruských, prokremeľských, takzvaných alternatívnych médií, jedincami, ktorí stále klamú, že Rusi majú mierotvorcov nasadených… Pri všetkej úcte, je čas konať proti nim veľmi rýchlo…,“ povedal politik vo štvrtok v Rádiu Expres.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.