26. februára, 06:42

Inflácia kvôli vojne presiahne 10 percent. Každá tehla má dnes investičný náboj

Inflácia kvôli vojne presiahne 10 percent. Každá tehla má dnes investičný nábojZlaté tehly v NBS. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Vojna na Ukrajine bude mať veľmi hmatateľné a praktické dôsledky aj na našu ekonomiku. A zďaleka nepôjde „len“ o zapojenie do systému sankcií.

Je to pritom paradoxná situácia: len čo sa skončila koronakríza, ktorá ako svoj vedľajší efekt natlakovala svetovú ekonomiku tak, že došlo ku globálnej inflácii, ktorej čelíme dnes, prichádza ďalšia kríza, tentoraz politicko-vojenská, ktorá prikúri pod inflačným kotlom ešte viac.

Onen paradox však spočíva v tom, že táto druhá kríza, ktorá dopadne na skúšanú európsku ekonomiku, prichádza vo chvíli, keď už je ekonomická verejnosť natešená na lepšie zajtrajšky. Teda bola, ešte pred pár dňami.

A bola natešená merateľne. Napríklad podľa nemeckého indexu Ifo, ktorý sleduje podnikateľskú náladu v Nemecku, sa nálada v ekonomike vo februári oproti januáru citeľne zlepšila, index inštitútu Ifo vyskočil z 96,0 na 98,9 bodu. Vzrástli aj očakávania nemeckých podnikateľov, ktorí už očakávajú koniec koronavírusovej krízy. A práve v takej nádejnej chvíli prichádza ďalší direkt.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.