26. februára, 07:53

Pápež a vojna. V čom sa líši František od Jána Pavla II. a prečo

Pápež a vojna. V čom sa líši František od Jána Pavla II. a prečoRuský prezident Vladimír Putin po audiencii s pápežom Františkom v roku 2015. Foto: Bohumil Petrík/CNA

O ruskej invázii na Ukrajine sa veľa píše aj v Ríme. Pápež František sa k vojne vyjadruje kriticky a nesúhlasne, ale zároveň inak, ako to robil jeho predchodca Ján Pavol II. v prípade Iraku. Postoj Ríma je v tomto prípade aj objektívne menej dôležitý. Preventívnu vojnu totiž vedie Rusko, a nie Amerika, preto hlas pápeža nehrá takú rolu.

Navyše je tu aj iný kontext. Aktuálna situácia na Ukrajine podľa pozorovateľov stavia do ťažkostí zahraničnú politiku Svätej stolice, keďže František nadviazal nebývalé vzťahy s ruským pravoslávím. Moskovský patriarchát vojnu neodsúdil, no vyzval na modlitbu, urýchlenú obnovu mieru a na to, aby sa všetky strany konfliktu vyhli civilným obetiam. Pápež František ale opätovne prehovoril proti vojne, keď navštívil Ambasádu Ruskej federácie pri Svätej stolici. Pre Rusov a pravoslávnu časť Európy však pápež nie je tým, čím je pre západný svet.

Je tu aj druhý rozmer, pápež František pred pár rokmi stavil na dohodu s komunistickou Čínou, čo sa tiež obracia proti nemu. Čína sa v tejto vojne správa ako spojenec Ruska, vatikánska politika k Číne sa tak podľa niektorých opäť ukazuje ako nevýhodná nielen pre čínskych katolíkov, ale aj pre Svätú stolicu, pre Rím totiž vraj znamená samé ústupky voči tamojšiemu režimu, za ktoré nič významné nedostáva.

Čo by teda mal pápež v tejto situácii robiť?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.