24. februára, 15:40

Obrana vlasti je svätá povinnosť, hovorí ukrajinský arcibiskup, ktorý by sa mohol stať patriarchom

Obrana vlasti je svätá povinnosť, hovorí ukrajinský arcibiskup, ktorý by sa mohol stať patriarchomArcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Foto: Bohumil Petrík/CNA

V súvise s ruskou inváziou na Ukrajinu vyzval na obranu vlasti gréckokatolícky arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Vatikanisti špekulujú, že pápež František by ho mohol vymenovať za patriarchu, čím by zdôraznil význam ukrajinskej cirkvi. Súčasná situácia dostáva podľa nich Svätú stolicu do ťažkej situácie.

„Považujeme obranu našej rodnej zeme, našej historickej pamäti a našej nádeje, nášho práva na existenciu od Boha za osobnú a svätú povinnosť občanov Ukrajiny. Obrana našej vlasti je naším prirodzeným právom a občianskou povinnosťou. Sme silní, keď sme spolu. Teraz nastal čas spojiť naše úsilie, aby sme bránili nezávislosť, územnú celistvosť a suverenitu ukrajinského štátu.“

Takto sa prihovoril krajanom kyjevsko-haličský arcibiskup Svjatoslav Ševčuk v súvise s napätím v jeho domovine. „Zradný nepriateľ“ vstúpil ako „nespravodlivý agresor na ukrajinskú pôdu a priniesol so sebou smrť a skazu“. Vojna, ktorú vedie voči Ukrajine od roku 2014, zanechala hlboké rany: tisíce mŕtvych, zranených a opustených, dodal prelát.

Tým, že Ruská federácia uznala „nezávislosť a suverenitu samozvaných“ republík v Luhansku a Donetsku na východe Ukrajiny, vytvorila „vážne výzvy a hrozby pre celé medzinárodné spoločenstvo a medzinárodné právo“. Rusko podľa gréckokatolíckeho lídra zničilo „základné princípy pre dlhodobý proces obnovy mieru“. Ako dodal:

„Naša svätá mučenícka cirkev vždy bola a bude so svojím ľudom!“

Vatikánske médiá ani ukrajinská sekcia Vaticannews.va (bývalého Vatikánskeho rozhlasu) pritom dosiaľ nezverejnili výzvy arcibiskupa na obranu vlasti a modlitbu za mier, pripomenuli niekoľkí vatikanisti. Špekuluje sa, že pápež by Ševčuka mohol vymenovať za patriarchu. Súčasná kríza navyše dostáva do ťažkostí zahraničnú politiku Svätej stolice.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.